Windy osobowe w budynkach mieszkalnych. Rodzaje konstrukcji i montaż

Obecnie w każdym wyższym budynku wielorodzinnym można znaleźć windę. To niezawodne wsparcie, z którego na co dzień korzysta większość mieszkańców.

Współczesne windy osobowe znacznie różnią się od tych, które montowane były w budynkach przed laty. Nowoczesna winda osobowa nie tylko wygląda bardzo elegancko, ale również działa znacznie szybciej, ma większą wysokość podnoszenia, a także zapewnia większe bezpieczeństwo pracy.

Jakie dźwigi osobowe najczęściej montowane są w budynkach mieszkalnych? Komu warto powierzyć ich montaż, by mieć pewność, że będzie wykonany niezawodnie?

Windy osobowe – rodzaje konstrukcji

Urządzenia dźwignicowe, do których zaliczają się także dźwigi osobowe, czyli inaczej windy, mogą mieć różne konstrukcje. Dobór tej właściwej jest podstawą niezawodnego i wygodnego działania tego typu sprzętu.

Windy można podzielić na różne kategorie, między innymi pod kątem takich czynników jak wysokość podnoszenia, rodzaj maszynowni oraz napędu. Główny podział dźwigów osobowych prezentuje się następująco:

  • dźwigi hydrauliczne – wyróżniają się zastosowaniem osobnej maszynowni, przeznaczone są przede wszystkim do używania w miejscach o mniejszym lub średnim natężeniu ruchu, na przykład w budynkach wielorodzinnych.
  • dźwigi elektryczne reduktorowe – są to windy wyróżniające się nowocześniejszym napędem elektrycznym, w tym przypadku posiadają maszynownię umieszczoną nad szybem, dedykowane do użycia tam, gdzie natężenie ruchu jest większe
  • dźwigi elektryczne bezreduktorowe – to także konstrukcja bazująca na napędach elektrycznych, w przypadku której maszynownia umieszczona jest w górnej części szybu, te dźwigi osobowe także stosowane są także, gdzie prognozuje się większe natężenie ruchu

Dobór odpowiedniej konstrukcji dźwigów osobowych bazuje przede wszystkim na konkretnym budynku, w którym takie urządzenie dźwignicowe ma zostać zamontowane. Znaczenie mają między innymi miejsce na maszynownię, wysokość podnoszenia, a także wspomniane już wyżej natężenie ruchu.

Bezpieczne windy osobowe – niezawodne działanie każdego dnia

Nowoczesne windy osobowe cechują się stylowym wyglądem – mogą być przeszklone, wykończone chromowanymi albo satynowanymi ścianami, lustrami. Jednak tym, co ma największe znaczenie w ich codziennym użytkowaniu, jest ich niezawodność i bezpieczeństwo.

Gdy porówna się stosowane obecnie dźwigi osobowe oraz te używane przed laty, od razu można zauważyć znaczne różnice. Przede wszystkim współczesna winda osobowa jest znacznie prostsza w obsłudze – jest w pełni zautomatyzowana, a dzięki specjalnym systemom bezpieczeństwa sprawi, że korzystanie z niej nie jest związane z ryzykiem.

W windach stosuje się różne rozwiązania wspierające bezpieczeństwo. Są to między innymi systemy przywoławcze i dzwonki, które można zastosować w razie awarii windy, fotokomórki, które zapobiegają przytrzaśnięciu przez drzwi, systemy monitorujące, które na bieżąco kontrolują wnętrze windy.

Dodatkowo, winda osobowa jest także wyposażana w specjalne systemy poprawiające poziom bezpieczeństwa w razie wystąpienia awarii, na przykład są to hamulce oraz zderzaki, które zapobiegają samoczynnemu opadaniu windy.

Jak wybrać odpowiednią firmę wykonującą montaż wind?

Obecnie na rynku działa wiele firm prowadzących montaż dźwigów osobowych. Jako że konstrukcje te muszą cechować się niezawodnym i bezpiecznym działaniem, duże znaczenie ma wybór takiej, która będzie mogła zapewnić swoim klientom obsługę na najwyższym poziomie.

W mieście Kraków windy osobowe montuje wiele firm. Jedną z najdłużej obecnych na rynku jest Interlift, która jest producentem dźwigów osobowych już od kilkudziesięciu lat. Aktualnie jest to także jedna z najczęściej wybieranych firm na rynku. Realizuje ona windy różnych typów, których wysokość podnoszenia wynosi nawet kilkadziesiąt metrów. Świadczy także usługi serwisowe i działa jako pogotowie dźwigowe.

Wobec tego wtedy, gdy konieczne jest wykonanie montażu dźwigów osobowych w budynkach mieszkalnych, najlepiej skonsultować się z fachowcami, by otrzymać pełną, profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *