Jak zabezpieczyć hale stalowe przed korozją?

Ci, którzy rozważają budowę hal stalowych, zazwyczaj obawiają się tylko jednego – korozji. Ogniska rdzy mogłyby bowiem negatywnie wpłynąć na wytrzymałość konstrukcji, co zwiększałoby ryzyko uszkodzenia obiektu. Co zrobić, żeby skutecznie zabezpieczyć hale stalowe przed korozją? Jakie rozwiązania stosuje się powszechnie?

Obecnie hale magazynowe, hale logistyczne czy innego typu obiekty przemysłowe często konstruuje się z elementów stalowych. Dlaczego? Ponieważ hale stalowe buduje się dużo szybciej i taniej niż murowane. Da się je także stosunkowo łatwo powiększyć lub przebudować w przyszłości, gdy firma się rozwinie.

Niestety stal poza wymienionymi zaletami ma też wady. Najważniejszą z nich jest podatność na korozję. Na szczęście można sobie z tym poradzić, odpowiednio zabezpieczając elementy stalowe. Jak się to robi?

Powłoki ochronne w halach stalowych

Najpopularniejszą metodą jest nakładanie powłok ochronnych – systemów malarskich. Elementy, z których wykonuje się hale przemysłowe, pokrywa się jedno- lub dwuskładnikowymi farbami różnego typu. Mogą to być farby epoksydowe, poliuretanowe, poliwinylowe, silikonowe, alkidowe albo gruntoemalie. Większość generalnych wykonawców decyduje się na zastosowanie dwóch pierwszych systemów.

Trzeba jednak pamiętać, że farby nie będą pełniły swojej funkcji, jeśli podłoże nie zostanie odpowiednio przygotowane. Stal, która ma być malowana, powinna zostać dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń spawalniczych i środków ochrony czasowej, żeby farba mogła do niej dokładniej przylgnąć.

Cynkowanie stali

Oprócz tego w niektórych przypadkach generalny wykonawca hal taki jak np. Commercecon (https://commercecon.pl) wykonuje się cynkowanie elementów stalowych. Ta metoda opiera się na pokryciu stali szczelną powłoką cynku, który zabezpiecza materiał przed wpływem warunków środowiskowych, np. kontaktem z wodą.

W zależności od sposobu przeprowadzenia cynkowania wyróżnia się cynkowanie ogniowe i galwaniczne. W trakcie cynkowania ogniowego stal zanurza się w cynku mającym 500 stopni Celsjusza. Metoda jest skuteczna, ale niesie za sobą ryzyko powstania zacieków i nierówności, co wpływa na estetykę hali stalowej.

Dla porównania, podczas cynkowania galwanicznego stal zanurza się w kąpieli elektrolitycznej, dzięki czemu uzyskuje się gładszą, ale cieńszą warstwę cynku.

Sposób projektowania hali stalowej

Warto również dodać, że równie ważne jak zastosowanie powłok ochronnych jest odpowiednie zaprojektowanie obiektu. Jeśli hala będzie miała wiele trudno dostępnych miejsc, w których może gromadzić się woda i które trudno ponownie pokryć warstwą zabezpieczającą, istnieje dużo większe ryzyko rozwoju korozji niż wtedy, gdy konstrukcja będzie stosunkowo prosta.

Z tego względu w budynkach stalowych unika się głębokich wnęk, kieszeni i wystających elementów.

Trwałość zabezpieczeń antykorozyjnych

Jak długo działają zabezpieczenia antykorozyjne? To zależy od zastosowanej metody. Część ma krótki okres trwałości, czyli od 2 do 5 lat, część średni – od 5 do 15 lat, ale są również takie, które działają ponad 15 lat.

Zazwyczaj im dłuższa trwałość, tym większy koszt wykonania powłok antykorozyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *