Gdy obiekt jest zbyt mały dla nas lub naszej rodziny, będziemy odczuwać dyskomfort, któremu towarzyszyć będzie wrażenie klaustrofobii. Z kolei, gdy będzie on zbyt duży, problemem będzie utrzymanie nieruchomości w czystości i właściwym stanie technicznym. Co należy zatem zrobić? Wybierając projekty domów jednorodzinnych podejść do tematu w sposób rozsądny i przemyślany.
Ilość członków rodziny i dom jednorodzinny – projekt dostosowany do Twoich lokatorów
Posiadasz potomstwo lub jest ono w planach? Musisz wziąć pod uwagę, że nie jesteś w stanie ocenić dokładnej ilości potomstwa. Należy zatem założyć średni przedział między jednym i trójką maluchów. Każde z kolei powinno mieć swój pokój lub dzielić go maksymalnie z jedną osobą. Potrzebujesz zatem przynajmniej 3-4 sypialni, z czego jedna będzie Twoja i Twojego partnera lub partnerki. Nie zapomnij oczywiście o przestronnej kuchni, kąciku jadalnym/jadalni, pokoju dziennym i co najmniej dwóch łazienkach. Nie muszą być one imponujące pod względem wielkości, chodzi raczej o optymalizację czasu przygotowań do realizacji obowiązków dnia codziennego – co w 4-5 osobowych rodzinach ma ogromne znaczenie.
Myśl przyszłościowo
Zadbaj o to, by projekt był przystosowany do ewentualnych modyfikacji, np. żeby w kolejnych latach dokonać zmian, powiększając swoją sypialnie lub przerabiając te pomieszczenia na gabinet, biblioteczkę, garderobę itp. Musisz założyć, że dzieci prawdopodobnie nie będą mieszkać z Tobą przez całe życie i z czasem zostaną po nich puste pomieszczenia, które warto wykorzystać w sposób funkcjonalny.
Ile zatem metrów kwadratowych powinny posiadać domy jednorodzinne? Projekty rzędu 100-150 m2 są optymalną propozycją. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by spróbować z mniejszą alternatywą rzędu 70-80 m2 lub pójść w luksus i wybudować piętrowy, lub dwupiętrowy dom o łącznej powierzchni 300-400 m2. Nie zapominaj jednak, że obiekt trzeba utrzymać w czystości i ogrzewać. Koszty i ilość obowiązków rosną z każdym dodatkowym m2.