Agregaty tynkarskie. Szybki sposób na wysokiej jakości tynki

Za pomocą nowoczesnych agregatów tynkarskich wykonanie wysokiej jakości tynków jest jeszcze prostsze i szybsze. To sprzęt używany dziś coraz częściej.

Tynkami nazywa się warstwy wykonane ze specjalnych mieszanek, którymi pokrywa się ściany, sufity, a także inne nawierzchnie znajdujące się wewnątrz oraz na zewnątrz budynków. Tradycyjne tynkowanie ręczne prowadzone jest obecnie coraz rzadziej. Firmy częściej wykorzystują agregaty tynkarskie, które pozwalają na automatyczne przygotowanie mieszanek oraz natryskiwanie ich bezpośrednio na nawierzchnie. Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest agregat tynkarski i jakie jest jego zastosowanie?

Agregat tynkarski to urządzenie, które pozwala na przygotowanie różnych mieszanek tynkowych, a także na naniesienie ich na nawierzchnie z wykorzystaniem odpowiedniej dyszy.

Za pomocą agregatów tynkarskich nakładać można tynki mechaniczne. Termin ten odnosi się do tynków produkowanych oraz nakładanych za pomocą mechanicznych urządzeń tynkarskich, ale agregaty pozwalają również na nakładanie innych materiałów, na przykład szpachli, gładzi, klejów.

Aktualnie agregaty tynkarskie wykorzystywane są coraz częściej przez firmy specjalizujące się w prowadzeniu prac budowlanych oraz wykończeniowych. Razem z nimi prace mogą przebiegać znacznie szybciej i sprawniej, co daje efekt nie tylko w postaci wysokiej jakości tynku, ale też przekłada się na oszczędności czasu i pieniędzy.

Jakie mieszanki tynkarskie można przygotować z agregatem?

Nowoczesne agregaty tynkarskie to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu, za pomocą których przygotować można różne rodzaje mieszanek tynkarskich. Są to przede wszystkim:

 • zaprawy gipsowe
 • zaprawy wapienno-gipsowe
 • zaprawy wapienno-cementowe
 • tynki strukturalne
 • szpachle mineralne
 • szpachle akrylowe
 • gładzie gipsowe
 • powłoki wykończeniowe
 • wylewki samopoziomujące
 • kleje

Budowa i działanie agregatu tynkarskiego

Agregaty tynkarskie to mechaniczne urządzenia, które składają się z kilku współpracujących ze sobą komponentów.

Głównym elementem agregatów jest silnik wraz z pompą, które mają na celu tłoczenie przygotowanej w urządzeniu masy. Jest ona umieszczana w specjalnym pojemniku z sitem oraz z mieszarką, które odpowiedzialne są za właściwe wymieszanie wszystkich składników.

Pracownik wykonujący prace z użyciem agregatu tynkarskiego trzyma w ręce specjalną lancę z wężem, która zakończona jest dyszą. Po naciśnięciu na przycisk pistoletu, agregat zaczyna pracę i pozwala na równomierne nakładanie przygotowanej mieszaki.

Z przykładowymi rodzajami agregatów tynkarskich można zapoznać się na stronie ich producenta – firmy Agregaty Tynkarskie Małek.

Jakie są najważniejsze zalety używania agregatów tynkarskich?

Prowadzenie tynkowania taką właśnie metodą ma wiele zalet – to powoduje, że na zakupienie agregatów tynkarskich decyduje się tak wiele firm wykonujących prace tynkarskie.

Do najważniejszych korzyści wynikających z zakupu agregatu tynkarskiego zaliczają się:

 • wysoka jakość tynków – tynki i inne powłoki, które przygotowują agregaty tynkarskie, cechują się bardzo wysoką jakością
 • skrócenie czasu prac – poprzez zastosowanie agregatów możliwe jest tynkowanie nawet około 100 metrów kwadratowych nawierzchni w ciągu dnia pracy
 • wszechstronne zastosowanie – agregaty mogą być używane do produkcji i nakładania różnego rodzaju mieszanek
 • bezpieczeństwo pracy – prowadzenie prac tynkarskich z agregatami przebiega w bezpiecznych warunkach

Te wszystkie zalety przekładają się również na większą oszczędność czasu w realizacji pracy, a to z kolei powoduje, że firma może w krótszym czasie wykonać więcej tynków, dlatego może także więcej na nich zarobić.

Podsumowując, mechaniczna metoda nakładania tynków, jaką oferują agregaty tynkarskie, jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w pracach prowadzonych zarówno w przypadku większych obiektów przemysłowych, jak również przy budowie i wykańczaniu domów jednorodzinnych. To wszechstronne korzyści zarówno dla firmy wykonującej prace, jak również dla jej klientów!

One thought on “Agregaty tynkarskie. Szybki sposób na wysokiej jakości tynki

 1. Mało kto decyduje się obecnie na tynki ręczne. Zarówno jeśli chodzi o wykonawców jak rownież jeśli chodzi o osoby, które zamawiają u siebie tynkowanie. Sam budowałem się rok temu i rok temu zdecydowałem się na tynki gipsowe z agregatu. Sciana idealnie prosta. Wystarczylo zaszpachlować drobne niedoskonałości oraz od razu malować. Nie musialem kłaść gładzi, tak więc zaoszczędziłem sporo kasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *