Progi zwalniające — na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu?

Bezpieczeństwo na drodze to temat bardzo złożony. Dotyczy zarówno użytkowników ruchu drogowego, ich pojazdów, jak i samych przestrzeni publicznych. Progi zwalniające to elementy, które pomagają regulować szybkość przejazdu we wskazanych miejscach i tym samym zwiększają poziom ochrony przechodniów i kierowców. Sprawdź, na jakie cechy i rodzaje produktów należy zwrócić uwagę przy zakupie.

Progi zwalniające i ich zastosowanie

Progi zwalniające mają na celu wymuszenie na kierowcach zmniejszenie prędkości prowadzonego pojazdu, a tym samym ograniczenie ryzyka kolizji i wypadków. Gdzie stosowane są najczęściej progi zwalniające? Elementy te pojawiają się przeważnie w miejscach największego zagrożenia — przy przejściach dla pieszych, w obszarach zabudowanych, przy skrzyżowaniach z dużym ryzykiem pojawienia się kolizji. 

Przedstawiciele miast i wsi często decydują się na montaż progów zwalniających tam, gdzie występuje natężony ruch pieszych związany szczególnie z przemieszczaniem się dzieci i młodzieży. Z tego względu progi pojawiają się najczęściej w pobliżu szkół, przedszkoli i żłobków, a także na osiedlach, gdzie przepływ pieszych jest niemal nieustanny.

Rodzaje progów zwalniających 

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów produktów pełniących funkcję progów zwalniających. Specjaliści, którzy zajmują się ich produkcją i sprzedażą, pomogą Ci zdecydować, który model produktu będzie najlepszy. Warto jednak znać kilka cech, którymi wyróżniają się poszczególne artykuły:

  • progi zwalniające najazdowe — tworzone w postaci wyniesień jezdni, sięgające ponad jej powierzchnię, np. uniesienie przejścia dla pieszych. Można pokonać je w sposób płynny, nie wymagają zatrzymania się, ale zmuszają kierowcę do zmniejszenia prędkości pojazdu,
  • progi zwalniające podrzutowe — to wzniesienia i wybrzuszenia montowane na jezdni, które są zazwyczaj wyższe niż progi najazdowe. W tym przypadku niektórzy kierowcy muszą maksymalnie ograniczyć prędkość, w przeciwnym razie kierowca i pasażerowie odczują wstrząs wynikający ze zbyt szybkiego pokonania przeszkody.

Podział progów zwalniających można rozróżnić również z uwagi na konstrukcję, a także ich umiejscowienie: 

  • progi zwalniające płytowe — płyta umieszczana jest  zazwyczaj na drogach wewnętrznych i osiedlowych. Może zostać wykorzystana zarówno jako zwalniacz prędkości, jak i wyniesione przejście dla pieszych, 
  • progi zwalniające listwowe — to rodzaj spowalniaczy drogowych, które stosowane są na drogach lokalnych oraz dojazdowych. Charakteryzują się niskim nachyleniem, co umożliwia dość płynny ruch oraz minimalizuje uszkodzenie pojazdu, 
  • progi wyspowe — te progi zwalniające są dostosowywane tak, aby autobusy i inne pojazdy komunikacji miejskiej mogły swobodnie przez nie przejechać, a jednocześnie, aby ograniczyć prędkość samochodów osobowych.

Na co zwrócić szczególną uwagę, kupując próg zwalniający?

Zanim zdecydujesz się na zakup, musisz wiedzieć, które progi zwalniające są prawnie dopuszczone do obrotu i zastosowania. Zasady związane z umieszczaniem ich na drodze reguluje Rozporządzanie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Ważne, aby korzystać z pewnych i sprawdzonych dostawców tego typu produktów. 

Progów zwalniających szukaj stacjonarnie i na stronach internetowych firm oferujących sprawdzone, jakościowe produkty stosowane w branży drogowej, dopuszczone do ogólnej sprzedaży i dystrybucji. Postaw na specjalistyczne usługi i szybką transakcję zakupową. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *