Malowanie pomieszczeń to jedno z tych zadań, które zwykle stanowi nieodłączną część przeprowadzanych prac remontowych w mieszkaniu. Jeśli Wasz klient chce osiągnąć trwały i estetyczny efekt i nie jest pewien własnych umiejętności, zapewne zacznie poszukiwania profesjonalnej ekipy remontowej, która wyręczy go w realizacji niezbędnych prac. Jeszcze przed rozpoczęciem prac w tym zakresie warto zwrócić uwagę na pewne kwestie.
Malowanie pomieszczeń – czym zajmuje się ekipa remontowa?
Za odpowiednią opłatą ekipa remontowa wykonuje kompleksowe prace w zakresie renowacji ścian czy sufitów w celu nadania im świeżego, odnowionego wyglądu. Nie są to usługi tanie, dlatego klienci liczą w zamian na wsparcie ze strony specjalistów, którzy wykonają prace od A do Z… czyli jakie?
Wśród prac, których mogą od Ciebie zażądać klienci, znajduje się oczywiście samo malowanie ścian. Choć może wydawać się inaczej, to trzeba niemałej wiedzy oraz doświadczenia, by móc dobrze wykonać to zadanie. Profesjonalne malowania ścian wymaga bowiem m.in. odpowiedniego przygotowania podłoża. Wykorzystuje się do tego np. folie malarskie, które mają na celu ochronić podłogę czy meble przed pobrudzeniem (a o to podczas typowego dla prac remontowych zamieszania całkiem łatwo). Kluczowe jest oczywiście również wybranie dobrych jakościowo farb do samego malowania.
Jeszcze przed nałożeniem nowej farby pracownicy ekipy remontowej muszą koniecznie sprawdzić, jaka jest przyczepność starej powłoki malarskiej, a także jej porowatość. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której świeżo pomalowana farba nie stworzy jednolitego koloru, ale wręcz przeciwnie: całość stanie się niezbyt estetyczną mieszanką starej i nowej barwy.
Usługi profesjonalnej ekipy malarskiej a sprzęt do malowania
Jeśli klient zamierza skorzystać z usług oferowanych przez Twoją firmę, ustal z nim, do kogo należy przygotowanie sprzętu. Zazwyczaj zajmie się tym sama firma wykończeniowa, ale lepiej uzgodnić tę kwestię jeszcze przed podpisaniem umowy. Do wyposażenia, jakie wykorzystuje się podczas realizacji prac w tym zakresie, zalicza się między innymi:
- wspomniana już przez nas folia ochronna,
- drabiny,
- taśma malarska,
- pędzle i wałki,
- wiadra,
- opcjonalnie sprzęt przeznaczony do natrysku powietrznego lub hydrodynamicznego.
Jaka farba do malowania wnętrz?
Doświadczenie pracowników należących do ekipy remontowej to podstawa, jeśli chodzi o sprawne wykonywanie powierzonych prac. Z drugiej jednak strony nie wolno zapominać o tym, co podczas malowania jest najważniejsze, czyli o farbie. Nie chcemy tu poświęcać wiele miejsca na kwestie związane z estetyką wnętrz oraz tego, jaki kolor wybrać, by ściany dobrze komponowały się z meblami znajdującymi się w danym pomieszczeniu. Nie to interesuje Ciebie jako właściciela firmy zajmującej się malowaniem wnętrz.
Zastanówmy się raczej nad tym, jaka powinna być dobra farba do malowania ścian? Cóż, nie istnieje uniwersalna odpowiedź na to pytanie, a wszystko w tej kwestii zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. Generalnie jednak warto podczas zakupów zwrócić uwagę na takie kwestie jak na przykład dobra odporność na czynniki mechaniczne w postaci wilgoci, szorowania itp. – jest to szczególnie ważne w takich pomieszczeniach jak przedpokój (szczególnie jeśli do pomieszczenia regularnie wnosi się np. rower) czy garaż. Dobrze sprawdzą się w takich sytuacjach farby Dulux Professional.
Rzecz jasna, trzeba wziąć pod uwagę również rodzaj podłoża, które zostanie poddane malowaniu – zazwyczaj na opakowaniu znajduje się informacja, czy dany rodzaj farby jest dostosowany do ściany:
- wykonanej z użyciem tynków cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych lub betonowych,
- stworzonej z użyciem tynków mineralno-polimerowych i akrylowych (są to tzw. tynki cienkowarstwowe),
- będącej murem ceglanym lub cegłą piaskowo-wapienną.
Ważny jest nie tylko wybór farby, jakiej chcemy użyć do pomalowania ścian czy sufitu w mieszkaniu klienta, ale również jej ilość. Zależność w tym przypadku jest bardzo prosta: im większe jest dane pomieszczenie, tym większą mamy powierzchnię do pomalowania, czyli potrzeba większej ilości farby. Warto mieć to na uwadze jeszcze rozpoczęciem prac przez ekipę remontową, ponieważ niezależnie od tego, czy kupisz farbę samodzielnie, czy też powierzysz zakup klientowi, musisz uwzględnić w kosztorysie prac odpowiednie koszty z tym związane.