Stół nowoczesny – wybór stołu do jadalni

Stół, który znajduje się w jadalni, jest jednym z kluczowych mebli w każdym domu. To właśnie na nim spożywamy posiłki oraz rozmawiamy na bieżące tematy z bliskimi. Jest to także miejsce, przy którym spędzamy czas ze znajomymi oraz dalszą rodziną, kiedy zdecydują się nas odwiedzić. Kupując stół nowoczesny zazwyczaj myślimy, że będzie nam służył przez co najmniej kilka ładnych lat. Przedstawiamy więc porady, które pomogą w prawidłowym wyborze.

Stół w jadalni musi być solidny, trwały oraz wytrzymały. Bardzo ważne jest także jego dopasowanie do pozostałych elementów oraz stylu wykończenia wnętrza. Stół nowoczesny musi być meblem, który wygląda naprawdę atrakcyjnie, ponieważ zazwyczaj jest to zakup na dłuższy okres.

Czy warto postawić na prostotę?

Wybrany stół pełni swoją funkcję w domu przeciętnie na przestrzeni około 10 lat. Nie można więc zakupić losowego mebla i liczyć, że „jakoś to będzie”. Decyzja powinna być bardzo dokładnie przemyślana. Wybór nie jest jednak prosty. Z jednej strony mamy wiele bardzo nowoczesnych konstrukcji, które ozdobione są dużą ilością dodatków. Z drugiej natomiast klasyczne konstrukcje, które dają gwarancję dużej wytrzymałości i wysokiej jakości. Klasyczne rozwiązania w przypadku wykończenia wnętrza nigdy nie wyjdą z mody, jednak trzeba również pamiętać o tym, czy dany stół pasuje do pozostałych elementów wnętrza.

Uwaga na metraż

Podstawową zasadą, którą się powinniśmy kierować wybierając stół nowoczesny do jadalni, to dopasowanie go o powierzchni. Jeżeli zależy nam na perfekcyjnym wykończeniu wnętrza, konieczne jest dokładne zmierzenie przestrzeni w swojej jadalni i stałe pamiętanie o nich przy wybieraniu mebli. Kiedy znajdziemy już odpowiedni rozmiar stołu, trzeba pamiętać także o konieczności stworzenia i pozostawienia pewnej ilości przestrzeni, aby korzystanie ze stołu było wygodna np. w momencie podawania dań lub odsuwaniu krzeseł.

Z reguły oszacowanie tego, ilu gości będzie korzystało ze stołu, zazwyczaj nie jest trudne. Dzięki temu możemy posłużyć się pewnymi ogólnymi wymiarami, które pomogą w odpowiednim wyborze stołu. Jeżeli stół ma być przeznaczony dla 4 osób, to wystarczające będą wymiary 165 cm szerokości na 90 m głębokości. Z kolei, kiedy przy stole będzie zasiadać 6 osób, to warto postarać się znaleźć stół, który posiada co najmniej następujące wymiary: 200 x 100 cm.

Dobór kształt stołu do pomieszczenia

Stoły, które kupujemy do jadalni mogą być różnego kształtu. Zazwyczaj są jednak prostokątne, choć coraz częściej można spotkać także stoły owalne lub okrągłe. Stół nowoczesny dostępny jest zawsze w wielu rodzajach, wykroczeniach i oczywiście materiałach. Decydujące znaczenie przy wyborze stołu mają jednak plan i charakter danego pomieszczenia i nie można tego pominąć, nawet kiedy znajdzie się idealnie prezentujący się stół. W mniejszych pomieszczeniach warto zastosować stół owalny, ponieważ otrzymujemy wtedy podobną ilość miejsca i wygody, odsłaniając w tym samym czasie boki. Tworzy to przestrzeń do chodzenia i podawania posiłków.

Owalny stół nie będzie jednak idealnym rozwiązaniem w przypadku obszernych salonów i dużych jadalni. Jest on co prawda bardzo zgrabny, jednak w dużych pomieszczeniach może wywołać wrażenie pustoty i pozostawić duże wolnego miejsca. Zdecydowanie najczęściej spotykane w jadalniach są stoły prostokątne. Wynika to przede wszystkim z tego, że już na poziomie projektowania są one dostosowywane właśnie do takiego rodzaju stołów. Nie oznacza to jednak, że bryła stołu musi być regularna i monotonna. Stół nowoczesny może równie dobrze być bardzo dynamiczny i ciekawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *