5 zastosowań taśmy led, o których nie miałeś pojęcia

Oświetlenie pełni w naszym domach niezwykle istotną rolę, właściwie bez niego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie, zwłaszcza wtedy, gdy dzień staje się coraz krótszy, a przecież zajęć nam nie ubywa. Jednak palącą kwestią pozostaje energooszczędność, nie tylko z punktu widzenia ochrony środowiska i ograniczenia efektu cieplarnianego, ale z pragmatycznego powodu, czyli oszczędności w domowym budżecie. Zatem jak pogodzić wszystkie potrzeby i idee? Najlepiej wybrać taśmy led. O ich zastosowaniu do oświetlenia sufitu podwieszanego czy lustra wie każdy. Warto jednak zastanowić się, jak w inny sposób można je wykorzystać.

Oświetlenie oczka wodnego i kaskady, a także altany

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w ogrodzie można zastosować niskonapięciowe oświetlenie led. Taśmy w tym przypadku powinny być jednak wodoodporne. Muszą posiadać klasę wodoszczelności IP 67 lub IP 68. Niższe są przeznaczone do wnętrz i trzeba o tym pamiętać, gdyż nie zadbanie o tę kwestię nie tylko spowoduje zalanie diod, ale również będzie niebezpieczne. Taśmami led świetnie można oświetlić oczko wodne, a nawet kaskady stworzone z kamieni. W ten sposób w swoim ogrodzie można tworzyć prawdziwe pokazy świetlnych iluminacji, zwłaszcza jeśli wybierze się taśmy led RGB, czyli zawierające diody czerwone, zielone i niebieskie, zatem trzy podstawowe barwy, które mogą dowolnie mieszać się ze sobą tworząc różnobarwne iluminacje o różnym natężeniu, jeśli obok zasilacza zastosuje się ściemniacz. Oczywiście w przypadku stosowania na zewnątrz zasilacz musi być hermetyczny i wodoodporny, podobnie jak taśma led. Aby uzyskać najlepszy efekt należy zastosować modele, w których jest niewielka odległość pomiędzy diodami led. Taśmy zapewniają wtedy ciągły pas światła, który jest intensywny. W ogrodzie można w ten sposób oświetlić również altanę, wszak organizowanie grilla, czy spotkań, które przeciągają się do późnej nocy wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia.

Podświetlenie podjazdu przed garażem

Taśmy led, które można stosować na zewnątrz mogą służyć nie tylko jako oświetlenie dekoracyjne, ale również funkcyjne. W tym przypadku można się o nie pokusić rozświetlając podjazd przed garażem. Stosowanie zewnętrznego światła na czujnik ruchu jest rozwiązaniem energooszczędnym, jednak jeszcze bardziej opłacalne są taśmy LED. Tutaj już nie trzeba wybierać kolorowych taśm led. Lepiej zdecydować się na barwę białą, a zwłaszcza takie modele, gdzie można ustawiać intensywność, a tym samym również temperaturę barwową białego światła led.

Dekoracje ścian wykonane z taśm led

Taśmy led nadają się do cięcia i lutowania, oczywiście w przeznaczonych do tego miejscach zaznaczonych na taśmach. Z tego względu, a także z powodu ich elastyczności dają właściwie nieograniczone możliwości dekoracyjne. Można stworzyć bardzo ciekawą iluminację ścienną np. napis wykonany z diod led. Taka dekoracja prezentuje się niezwykle ciekawie gdy zapada zmrok, a w ciągu dnia ma nieco industrialny charakter i tym samym także swoisty urok.

Oświetlenie strefy roboczej biurka

Kolejnym zastosowaniem taśmy led, o którym chcemy wspomnieć jest oświetlenie biurka. Ledy wykorzystuje się często do podświetlenia strefy roboczej w kuchni, czy też cokołów szafek. Jednak większość osób nie myśli o zastosowaniu taśm led zamiast lampki biurkowej. Jej przewagą nad tradycyjnym doświetleniem strefy roboczej jest równomierne świecenie. Nie powstają niepotrzebne cienie, w związku z tym precyzyjna praca może być wykonywana z większą łatwością.

Oświetlenie doniczek i karniszy taśmami led

Wiele osób decyduje się na swoich balkonach, tarasach, a także w domach na kwiaty doniczkowe. Ich wygląd również można urozmaicić stosując diody led. Taśmy led z jednej strony wyposażone są w klejącą strukturę, co ułatwia ich dopasowanie nawet do zaokrąglonych powierzchni. Poza eksponowaniem roślinności, taśmami led można podkreślić również firany i zasłony w jeden prosty sposób. Mianowicie wystarczy zamontować je na karniszach przeznaczonych do zabudowy. Podkreślenie dekoracji okiennych i tkanin będzie wtedy wyraźniejsze. Oczywiście w takim przypadku trzeba niewątpliwie dbać o nieskazitelną czystość tkanin.

Jest wiele rodzajów zastosowań taśm led, a my przedstawiamy te mniej popularne, które nie przychodzą do głowy od razu. Być może pomogą Ci wymyślić jeszcze bardziej nietuzinkowe wykorzystanie takiego oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *