Serwis maszyn budowlanych – serwis koparek

Serwis maszyn budowlanych jest ważny dla wszystkich maszyn budowlanych. Utrzymywanie ich w dobrym stanie pomaga zwiększyć produktywność, skraca czas przestojów i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Przy krótkich terminach realizacji wielu projektów, awarie mogą prowadzić do bardzo kosztownych kar. Ponadto awarie, niezależnie od ich przyczyny, mogą być niebezpieczne dla każdego, kto musi je usuwać na miejscu. Systematyczna konserwacja i naprawa maszyn budowlanych może przedłużyć ich żywotność i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Serwis koparek jest tak ważny, ponieważ budowa tego sprzętu jest dość skomplikowana. Prowadzenie harmonogramu kontroli i bilansów jest kluczowe dla sprzętu, który będzie używany niemalże codziennie.

Podstawowe elementy układu hydraulicznego – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Wszystkie układy hydrauliczne składają się z trzech elementów.

Olej hydrauliczny – olej (mineralny, syntetyczny lub półsyntetyczny) jest stosowany jako medium w siłownikach hydraulicznych do przenoszenia mocy. Zapewnia on smarowanie ruchomych części i uszczelnia cylinder. Kiedy zawory otwierają się podczas pracy, umożliwiają swobodny przepływ oleju wokół nich. Im gęstszy jest olej, tym większa jest jego lepkość.

Filtr – zapobiega przedostawaniu się dużych cząstek stałych do układu i uszkodzeniu elementów hydrauliki koparki. Chroni również przed zanieczyszczeniem oleju wodą lub pyłem, co może prowadzić do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem wszystkich podzespołów w naszej maszynie.

Pompa – pompy hydrauliczne są odpowiedzialne za stały przepływ cieczy pod ciśnieniem przez koparkę.

Układ hydrauliczny zapewnia ciśnienie niezbędne do działania jego elementów.

Naprawa maszyn budowlanych – jakie są elementy serwisu koparki?

Podczas serwisu koparki zazwyczaj sprawdzane są:

  • obecność wody lub zanieczyszczeń w misce olejowej;
  • stan oleju – brudny, utleniony, spalony itp. Doświadczony technik może stwierdzić, czy olej wymaga wymiany, patrząc na jego kolor przez przezroczyste okienko znajdujące się pod zaworem smarowania ciśnieniowego w niektórych maszynach;
  • czystość zaworów i komór hydraulicznych;
  • poziom oleju – poziom oleju w koparce sprawdza się, gdy maszyna nie pracuje, przy czym powinien on być nieco wyższy od minimalnego poziomu wskazanego na wskaźniku zbiornika;
  • stan łańcuchów i kół łańcuchowych – przed ponownym podłączeniem do zanieczyszczonego silnika należy niezwłocznie wymienić zużyte części, aby upewnić się, że wszystkie elementy są w dobrym stanie;
  • ewentualne wycieki z układu hydraulicznego – podejrzane nieszczelności można zidentyfikować poprzez naniesienie specjalnego barwnika na każdy łącznik i preparatu zapobiegającego wyciekom w miejscach spawanych (wskaże to, czy łączniki lub połączenia są mokre).

Serwis koparek – dlaczego ważne jest, aby wybrać doświadczony serwis koparek?

Niedoświadczony wykonawca może nie rozumieć natury elementów hydraulicznych i spowodować nieodwracalne szkody, stosując części zamienne, które są albo niekompatybilne z oryginalnym wyposażeniem, albo przeznaczone do innych zastosowań.

Bardzo łatwo jest również wykonać prace konserwacyjne w sposób nieprawidłowy, dlatego zawsze pamiętajmy, aby korzystać wyłącznie z usług wykwalifikowanych serwisantów, którzy mają duże doświadczenie w serwisowaniu maszyn budowlanych. Wykonają oni wymagane usługi zgodnie z zaleceniami producenta i wymaganymi normami. Warto dbać o sprawne działanie koparek!

Najlepszym rozwiązaniem jest regularna konserwacja wykonywana przez przeszkolonych specjalistów. Upewnijmy się, że nasze maszyny są serwisowane co najmniej raz w roku przez ludzi, którzy wiedzą, jak utrzymać je w czystości, naoliwić, nasmarować, wyregulować i przygotować do pracy!

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *