Serce każdego domu to kuchnia, a w niej mebel, który nas łączy – stół

Kuchnia to prawdopodobnie najbardziej integrujące ludzi pomieszczenie w domu. Możemy w niej razem przygotowywać posiłki, a następnie zasiadać do stołu i je spożywać. Podczas wspólnych śniadań, obiadów czy kolacji zacieśniamy więzi. Duży, wygodny i wytrzymały stół gwarantuje pełen komfort takich spotkań.

Stół dopasowany do przestrzeni

Wybór stołu do kuchni nie należy do prostych zadań. Musimy osiągnąć kompromis pomiędzy zapewnieniem miejsca dla wszystkich członków rodziny a dopasowaniem nowego mebla do konkretnej przestrzeni. Szczęśliwcy posiadający duże kuchnie mogą wybierać wśród wielu rodzajów stołów i ich ustawień. Wielu decyduje się na tradycyjny stół z sześciorgiem krzeseł.

Znacznie popularniejszym wyborem jest kwadratowy stół do kuchni, jednak i stoły okrągłe mają swoich zwolenników. Należy mieć przy tym świadomość, że okrągły stół zajmuje zwykle więcej miejsca – nie możemy ustawić go wygodnie pod ścianą.

Sprytnym rozwiązaniem jest zakup stołu rozkładanego, czyli takiego, który posiada dodatkowy, wysuwany blat. To dobra okazja do oszczędzenia cennej przestrzeni. Jeśli rodzina jest mała, nie potrzebuje na co dzień dużego stołu. Stół rozkładany okaże się jednak użyteczny na przykład podczas organizowania świąt dla większego grona, a także przyjęć i spotkań rodzinnych.

Mała kuchnia wymaga przemyślanego ustawienia stołu. Komfort powinni odczuwać zarówno siedzący przy nim goście, jak i osoba, która w tym samym czasie przygotowuje posiłki. Wybierając stół do małej kuchni, należy szukać kompromisów. Możemy przykładowo połączyć stół z szafkami. Będzie on wówczas pełnić funkcję wyspy. Kolejne kreatywne rozwiązanie to połączenie stołu z parapetem.

Waga solidnego wykonania
Jeśli zależy nam na zakupie mebla na lata, powinniśmy wybrać stół z prawdziwego drewna. Gwarantuje on nie tylko długowieczność, ale także oryginalność faktury słoi oraz naturalną kolorystykę. Porządny i wytrzymały stół z pewnością będzie miał wyższą cenę, ale, w przeciwieństwie do tańszych odpowiedników, przez wiele lat nie będziemy musieli wymieniać go na nowy. Oczywiście pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku kluczowych zasad:
• Wybierzmy stół z twardego drewna – znacznie trudniej powstają na nim nieestetyczne odgniecenia lub zarysowania.
• Zdecydujmy się na ciemny kolor stołu – pamiętajmy o przeznaczeniu stołu, na którym mamy spożywać posiłki. Z pewnością kiedyś niechcący go zaplamimy. Jeśli podczas Wigilii zostanie rozlany czerwony barszcz, na jasnym drewnie może zachować się plama.
• Używajmy podkładek – szczególnie przy stawianiu na stole gorących kubków, talerzy czy półmisków. Zapobiegamy w ten sposób powstawaniu wilgoci na powierzchni blatu, a także odkształceniom drewna spowodowanym wysoką temperaturą.
• Stosujmy środki czyszczące do mebli drewnianych – zamiast silnych detergentów używajmy delikatnych środków.

Z drewna może być wykonany cały stół, możemy również połączyć drewniany blat z metalowym stelażem. Szczególnie wpasuje się on w wystrój nowoczesnych wnętrz, zaaranżowanych na przykład w stylu industrialnym.

Stół klasyczny czy nowoczesny?
Stół stanowi wizytówkę kuchni, podkreślając, a zarazem wieńcząc jej wystrój. Dlatego ważne, by mebel ten pasował do charakteru całego wnętrza. Tradycyjne, solidne, drewniane stoły najlepiej będą pasować do klasycznych kuchni, gdzie zabudowa kuchenna również jest drewniana. Ważne są także wymiary samej kuchni. Zbyt duży stół może przytłaczać, a zbyt mały będzie sprawiać wrażenie nie w pełni umeblowanego domu.

Nowoczesne stoły do kuchni bardzo często bazują na łączeniu ze sobą różnych materiałów. Może być to przykładowo drewno oraz metal, ale również metal i szkło, drewno oraz szkło. Stół o prostej i lekkiej, geometrycznej konstrukcji najlepiej będzie komponować się w kuchni z ozdobnym betonem na ścianach, a także z gołą cegłą. Należy zadbać o dopasowanie mebla do każdego szczegółu, również armatury kuchennej. Klasyczne zlewozmywaki oraz baterie mogą nie pasować do nowoczesnego stołu.

Ostateczna wielkość, kształt oraz styl wykonania naszego stołu do kuchni powinny stanowić idealny kompromis. Weźmy pod uwagę możliwości przestrzenne kuchni, liczbę członków rodziny oraz nasze indywidualne upodobania. Nie zapominajmy o tym, że stół do kuchni ma przede wszystkim przeznaczenie użytkowe i to wygodę należy postawić na pierwszym miejscu.

W ofercie salonu meblowego Dobroteka w Dobrodzieniu znajdą Państwo bogaty wybór mebli, specjalnie dla Państwa wybranych światowych marek. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *