Klinika dla ekspresu – 5 porad jak dbać o ekspres do kawy by służył jak najdłużej

Rozważasz kupienie ekspresu do kawy? A może jest już elementem wyposażenia Twojego domu i zastanawiasz się, jak najlepiej o niego zadbać? Odpowiednia pielęgnacja jest kluczem do tego, by Twój ekspres jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Poznaj 5 sposobów na codzienną pielęgnację ekspresu i ciesz się nim jak najdłużej!

Używaj wody filtrowanej by poprawić smak kawy

Woda jest podstawowym składnikiem każdej kawy, dlatego bardzo ważna jest jej kondycja. Wpływa nie tylko na smak naszego napoju, ale również na funkcjonowanie ekspresu. W większych miastach, kondycja bieżącej wody jest w bardzo kiepskim stanie. Wysoka zawartość minerałów wpływa na jej twardość, a to z kolei przekłada się na funkcjonowanie ekspresu.

Jeżeli używasz wody prosto z kranu, przyśpieszasz proces osadzania się kamienia praktycznie na wszystkich elementach w Twoim urządzeniu. W efekcie pogarsza się stan gumowych uszczelek a kamień zatyka przepływ wody, która również dłużej się nagrzewa. Pamiętaj koniecznie o filtracji wody! Dzbanek nie kosztuje dużo, a najprostszym i jednocześnie niedrogim rozwiązaniem będzie zestaw filtrujący, podpinany do ujęcia wody.

Regularnie czyść żarna Twojego ekspresu

Nawet najdroższy ekspres do kawy, posiadający wbudowany młynek, w końcu się zatka. Im dłużej będziesz zwlekać z czyszczeniem żarna, tym ciężej będzie Ci go oczyścić. Raz na jakiś czas warto rozkręcić młynek oraz oczyścić go szczoteczką i odtłuścić bezwonnym alkoholem. Jeżeli Twój ekspres ma wbudowany młynek, użyj granulatu do czyszczenia. Pozbędziesz się resztek starej kawy i usuniesz tłuszcz z żaren.

Aby uniknąć pogorszenia stanu młynka, pamiętaj żeby mielić w nim tylko naturalną kawę. Wszelkiego rodzaju ziarna smakowe źle wpływają na kondycję ekspresu.

Nie zapomnij o bloku zaparzającym w ekspresie

Poprzez regularne czyszczenie tego elementu unikniesz zapychania się obiegu przez resztki niezmielonej kawy. Jeżeli zbyt długo będziesz zwlekać z usuwaniem ich, możesz spodziewać się osadzenia pleśni, a to chyba niezbyt przyjemne, prawda?

Najlepiej, co tydzień wyciągnąć blok zaparzający i opłukać go letnią, bieżącą wodą. Aby jeszcze lepiej zadbać o Twój ekspres, warto co miesiąc użyć tabletek odtłuszczających, które skutecznie pozbędą się oleju kawowego. Dzięki temu zapewnisz Twojej maszynie prawidłowe funkcjonowanie a to przełoży się pozytywnie na jakość i smak Twojej ulubionej kawy.

Lubisz kawę z mlekiem? Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji

Jeżeli jesteś wielbicielem cappuccino, latte czy flat white na pewno wiesz, że mleko to wyjątkowo trudna do wyczyszczenia substancja. Ekspresy z wbudowanym urządzeniem do spieniania posiadają rurkę, z której wylewa się mleko. Jeżeli nie czyścisz jej regularnie po każdym użyciu, po niedługim czasie pojawi się zaschnięty, niemożliwy do wyczyszczenia osad mleczny. Lepiej chyba poświęcić kilka sekund na przetarcie rurki wilgotną szmatką, niż szorować ją kilka godzin.

Jeżeli posiadasz ekspres ze zintegrowanym systemem spieniania, wystarczy po kilku przygotowanych kawach wsadzić rurkę do pojemnika z czystą wodą. Po uruchomieniu programu spieniania ten element wyczyści się sam. Nic trudnego, prawda? Natomiast jeżeli masz zbiornik wbudowany, należy raz na jakiś czas użyć programu do czyszczenia układu spieniania, używając płynu czyszczącego. W ten sposób skutecznie pozbędziesz się osadów mlecznych.

Zadbaj o higienę zewnętrzną ekspresu i ciesz się jego estetycznym wyglądem

Codziennie przecieraj wszelkie kawowe bryzgi i mleczne bohomazy wilgotną ściereczką. Zachowasz w ten sposób higieniczny wygląd. Możesz dla poprawy efektu użyć specjalnego detergentu. Doskonale sprawdza się ściereczka z mikrofibry, która nada ekspresowi estetyczny połysk. Czyszczenie „wnętrza” Twojego sprzętu jest ważne dla funkcjonowania i wpływa na smak kawy. Higiena zewnętrzna pozwoli Ci zadbać o estetykę Twojej kuchni oraz sam wygląd ekspresu.

Oddaj ekspres w ręce specjalistów, którzy sprawdzą jego kondycję

To ostatnia, a jednocześnie jedna z ważniejszych czynności. Pamiętaj, że nawet stosując regularnie powyższe porady, warto czasem zaufać osobie z większym doświadczeniem. Jeżeli, po wykonaniu wszystkich czynności konserwacyjnych jakość kawy znacznie się pogorszyła, lub ekspres w ogóle przestał działać, zgłoś się do serwisu.

Profesjonalne usługi w tym zakresie świadczy Klinika ekspresów. Wystarczy wejść na ich stronę Internetową, wypełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na pomoc specjalistów. Przetransportują Twój ekspres do serwisu gdzie zdiagnozują usterkę, wymienią uszkodzone części i odeślą naprawiony sprzęt z powrotem do Ciebie.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *