Podstawowe prawa i obowiązki najemcy mieszkania

Regulacje prawne pomiędzy najemcą a właścicielem lokalu to obecnie absolutna podstawa, na którą warto zwracać szczególną uwagę. Obowiązująca między stronami umowa przewiduje zwykle najważniejsze kwestie. Jednak istnieją dodatkowe przepisy, których jedni i drudzy muszą przestrzegać. Każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki. Sprawdź, jakie spoczywają po stronie najemcy.

Co należy do podstawowych praw oraz obowiązków najemcy?

Głównym prawem, jakie przysługuje najemcy i wynika bezpośrednio z umowy, jest żądanie opcji zamieszkania w wynajętym przez niego lokalu. Może on również wymagać od wynajmującego zapewniania mu możliwości korzystania z podstawowych mediów, jakimi są:

  • energia elektryczna,
  • woda,
  • gaz.

Ponadto istnieje także prawo do uzyskania wszelkich informacji dotyczących zarówno wysokości kaucji, jak i miesięcznych opłat na rzecz wynajmującego wraz z uwzględnieniem obowiązującego czynszu. Jeżeli podczas oględzin lokalu przez najemcę któryś z elementów wyposażenia będzie wadliwy, przysługuje mu prawo do negocjacji w zakresie obniżenia wysokości czynszu. Specjaliści z takich firm, jak Synergia Nieruchomości, podkreślają również, że lokal, który w chwili kiedy jest wydawany najemcy, ma pewne zniszczenia uniemożliwiające jego użytkowanie, daje prawo do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów.

Czy najemca jest zobowiązany do dbania o powierzone mu lokum?

W niektórych przypadkach zdarza się, że najemca ma obowiązek dokonywania podstawowych napraw czy konserwacji, które są wynikiem użytkowania przez niego wyposażenia. Dotyczy to przede wszystkim dbałości o podłogi, dywany, okładziny, meble, okna jak również każdy sprzęt, który znajduje się w lokum i jest przez niego wykorzystywany.

Obowiązkiem najemcy jest także dokładne doprecyzowanie, jak lokum będzie wykorzystywane. W celu uniknięcia konfliktu z wynajmującym warto wcześniej ustalić, czy w mieszkaniu mogą np. przebywać zwierzęta.

Na co powinien zwracać uwagę najemca?

Przed podpisaniem umowy najmu mieszkania zawsze warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami. Zdarza się, że dzięki temu można uniknąć podstawowych problemów. Należy także:

  • dokładnie zapoznać się z umową,
  • unikać wpłacania wysokich zaliczek przed podpisaniem umowy,
  • sprawdzić zgodność mieszkania z ogłoszeniem,
  • ustalić podstawowy termin najmu wraz z określeniem czasu wypowiedzenia czy przedłużenia umowy.

Zachowując ostrożność w kwestii najmu, można być pewnym uniknięcia wielu kłopotliwych sytuacji czy nawet utraty swoich pieniędzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *