Regulacje prawne pomiędzy najemcą a właścicielem lokalu to obecnie absolutna podstawa, na którą warto zwracać szczególną uwagę. Obowiązująca między stronami umowa przewiduje zwykle najważniejsze kwestie. Jednak istnieją dodatkowe przepisy, których jedni i drudzy muszą przestrzegać. Każdy ma swoje prawa, ale i obowiązki. Sprawdź, jakie spoczywają po stronie najemcy.
Co należy do podstawowych praw oraz obowiązków najemcy?
Głównym prawem, jakie przysługuje najemcy i wynika bezpośrednio z umowy, jest żądanie opcji zamieszkania w wynajętym przez niego lokalu. Może on również wymagać od wynajmującego zapewniania mu możliwości korzystania z podstawowych mediów, jakimi są:
- energia elektryczna,
- woda,
- gaz.
Ponadto istnieje także prawo do uzyskania wszelkich informacji dotyczących zarówno wysokości kaucji, jak i miesięcznych opłat na rzecz wynajmującego wraz z uwzględnieniem obowiązującego czynszu. Jeżeli podczas oględzin lokalu przez najemcę któryś z elementów wyposażenia będzie wadliwy, przysługuje mu prawo do negocjacji w zakresie obniżenia wysokości czynszu. Specjaliści z takich firm, jak Synergia Nieruchomości, podkreślają również, że lokal, który w chwili kiedy jest wydawany najemcy, ma pewne zniszczenia uniemożliwiające jego użytkowanie, daje prawo do wypowiedzenia umowy bez zachowania terminów.
Czy najemca jest zobowiązany do dbania o powierzone mu lokum?
W niektórych przypadkach zdarza się, że najemca ma obowiązek dokonywania podstawowych napraw czy konserwacji, które są wynikiem użytkowania przez niego wyposażenia. Dotyczy to przede wszystkim dbałości o podłogi, dywany, okładziny, meble, okna jak również każdy sprzęt, który znajduje się w lokum i jest przez niego wykorzystywany.
Obowiązkiem najemcy jest także dokładne doprecyzowanie, jak lokum będzie wykorzystywane. W celu uniknięcia konfliktu z wynajmującym warto wcześniej ustalić, czy w mieszkaniu mogą np. przebywać zwierzęta.
Na co powinien zwracać uwagę najemca?
Przed podpisaniem umowy najmu mieszkania zawsze warto zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami. Zdarza się, że dzięki temu można uniknąć podstawowych problemów. Należy także:
- dokładnie zapoznać się z umową,
- unikać wpłacania wysokich zaliczek przed podpisaniem umowy,
- sprawdzić zgodność mieszkania z ogłoszeniem,
- ustalić podstawowy termin najmu wraz z określeniem czasu wypowiedzenia czy przedłużenia umowy.
Zachowując ostrożność w kwestii najmu, można być pewnym uniknięcia wielu kłopotliwych sytuacji czy nawet utraty swoich pieniędzy.