Dom w lesie to rozwiązanie, o którym marzą miłośnicy kontaktu z naturą, a nierzadko również samotnicy. Budynek otoczony wysokimi drzewami zapewni nam doskonały komfort wypoczynku, pozwalając skutecznie zrelaksować się i wyciszyć po dniu spędzonym w mieście. Zanim jednak podejmiemy decyzję o zakupie działki w lesie, powinniśmy poznać najważniejsze aspekty dotyczące realizacji takiej inwestycji. Co warto wiedzieć, planując wybudowanie domu w lesie?
Formalności przed budową domu w lesie
Zazwyczaj budowa domu w lesie jest związana z wieloma skomplikowanymi formalnościami, a nierzadko wymaga także spełnienia zróżnicowanych wymagań. Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, że taka inwestycja jest dozwolona na wybranej nieruchomości gruntowej. Następnie musimy wystąpić do regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych o wyłączenie posesji z produkcji leśnej oraz opłacić należność, opłatę roczną i ewentualne odszkodowanie za przedwczesną wycinkę drzew. Opłaty te nie dotyczą sytuacji, gdy wyłączamy działkę o powierzchni do 5 arów i zostanie ona przeznaczona pod budowę domu jednorodzinnego. MPZP nie dopuszcza inwestycji na wybranym gruncie?
Możemy złożyć wniosek o jego przekwalifikowanie na budowlany. Taką zgodę wydaje marszałek województwa lub minister środowiska po konsultacji z izbą rolniczą. Jest to jednak dość kosztowna procedura, a pozytywne rozpatrzenie wniosku należy raczej do rzadkości. W sytuacji, gdy posesja nie posiada planu miejscowego, musimy zawnioskować o wydanie warunków zabudowy. Gdy otrzymamy wymagane dokumenty zezwalające nam na budowę, będziemy mogli wybrać projekt domu, który powstanie na upatrzonej działce leśnej.
Jaki projekt domu na działkę w lesie?
Wstępne formalności dopuściły budowę domu na działce leśnej? Pozostaje nam podjąć decyzję odnośnie zakupu projektu, który najlepiej wpisze się w nasze przyszłe miejsce zamieszkania. Z wszechobecną roślinnością doskonale będzie komponował się dom z drewnianą elewacją. Może być to zarówno budynek zbudowany w technologii szkieletowej jak i murowany, obłożony drewnianym wykończeniem. Wskazane, by posiadał duże przeszklenia i wygodny taras, które pozwolą nam na obserwację otaczającej przyrody. Jeżeli szukamy ciekawych propozycji, do dyspozycji mamy zróżnicowane projekty domów gotowych MURATORA. Pamiętajmy, by wybierać je, mając na uwadze wytyczne z MPZP lub wydanych dla naszej posesji warunków zabudowy. Aby obiekt dobrze współgrał z okolicą, możemy przykryć go dachem w brązowym lub zielonym odcieniu, a jego ściany udekorować deską elewacyjną. Sprawdzą się tu również projekty minimalistyczne z blachą na rąbek stojący w stylu skandynawskim. Możemy także zdecydować się na stworzenie budynku kontrastującego z otoczeniem, który będzie wyróżniał się swoją nowoczesnością i prostotą. .
Jak blisko lasu można postawić dom?
Pamiętajmy też o odległości w jakiej można lokalizować dom od granicy lasu. Od 1.01.2018 obowiązują przepisy regulujące minimalną odległość od konturu lasu poza działką oraz od lasu na działce własnej. Dlatego należy rozważnie wybrać projekt i skonsultować go pod względem przepisów technicznych z architektem już na samym początku. Niezależnie czy będzie to projekt indywidualny czy adaptacja projektu gotowego. Szczególnie ważne jest aby zwrócić uwagę, że po odlesieniu fragmentu działki pod budowę domu, pozostała część działki z punktu widzenia przepisów nadal traktowana będzie jako las. Dlatego bardzo istotne jest aby dom dobrze zabezpieczyć przeciwpożarowo już na etapie projektu.
Aby bez zbędnych utrudnień uzyskać pozwolenie na budowę i by dom był bezpieczny należy spełnić wiele warunków dotyczących zabezpieczeń ścian zewnętrznych i dachu przed rozprzestrzenianiem ognia.
Budowa domu na działce leśnej to spore wyzwanie dla większości inwestorów. Wiele osób jednak upiera się przy swoich planach i nierzadko udaje im się zrealizować wymarzone przedsięwzięcie zarówno domy murowane jak i te w technologii szkieletowej. A jest o co walczyć. Mieszkając w głębi lasu, będziemy mogli każdego dnia cieszyć się z kontaktu z przyrodą, wypoczywać w ciszy i spokoju oraz czerpać satysfakcję z min gości, którzy przyjadą do nas w odwiedziny.
Więcej ciekawych tematycznych tekstów znajdziecie w Poradniku dla Budujących w gotowych projektach budynków Muratora pod linkiem https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/
Zdjęcie: Projekt domu Parterowy 1 z kolekcji Domy z wizją
Tekst sponsorowany: Projekty domów gotowych MURATORA – https://projekty.muratordom.pl