Wybór profesjonalnego urządzenia do pracy w branży budowlanej to nie lada zadanie. Wymaga ono bowiem dokładnej analizy zarówno własnych potrzeb, jak i specyfiki rynku. Stojąc przed wyborem przecinarki, należy zwrócić szczególną uwagę na jej konstrukcję, funkcjonalności oraz parametry techniczne dostosowane do rodzaju planowanych prac. Sprawdź, jak dobrze wybrać przecinarkę.
Różne konstrukcje przecinarki
Na rynku znajdziemy wiele rodzajów przecinarek przeznaczonych zarówno do mniej wymagających prac, jak i dedykowanych profesjonalnym zastosowaniom – np. cięciu świeżego betonu czy przecinaniu powierzchni betonowych ścian.
W sektorze budowlanym najczęściej stosowane są przecinarki stolikowe i jezdne. Do bardziej specjalistycznych zastosowań wykorzystywane są przecinarki tarczowe, łańcuchowe oraz pierścieniowe.
Przed podjęciem wyboru przecinarki, należy dokładnie zastanowić się, jakie prace będziemy nią wykonywać, jakie materiały ciąć oraz w jakich warunkach wykorzystywać urządzenie. Pozwoli nam to precyzyjnie dopasować jego konstrukcję do własnych potrzeb, preferencji i wymagań.
Przecinarki spalinowe czy elektryczne?
Po wybraniu rodzaju przecinarki, w kolejnym kroku należy określić rodzaj jej zasilania. W większości prac remontowych i wykończeniowych świetnie sprawdzają się przecinarki zasilane elektrycznie – z sieci lub bardziej profesjonalne przecinarki akumulatorowe. Przecinarki zasilane elektrycznie zapewnią wygodną i efektywną pracę podczas przecinania płytek, pustaków, bloczków betonowych czy cegieł i klinkieru.
Przecinarki spalinowe to cięższe, większe i zdecydowanie mocniejsze urządzenia, które służą bardziej wymagającym zadaniom. Mimo niższej kultury pracy i nieco trudniejszej eksploatacji gwarantują one doskonałe parametry techniczne pozwalające na wydajne i efektywne cięcie materiałów mineralnych. Wykorzystuje się je przede wszystkim tam, gdzie wymagana jest potężna moc urządzenia oraz jego mobilność. Do urządzeń zasilanych silnikami spalinowymi zalicza się przede wszystkim przecinarki jezdne oraz ręczne – łańcuchowe i pierścieniowe.
Parametry techniczne przecinarek
Po określeniu rodzaju konstrukcji przecinarki oraz po dobraniu jej zasilania, przychodzi czas na zweryfikowanie parametrów technicznych oraz funkcjonalności przecinarek. Wśród dwóch najważniejszych z nich należy wymienić moc oraz maksymalną głębokość cięcia zapewnianą przez urządzenie.
Naturalnie im wyższa moc, tym przecinarki będą efektywniej wykonywać cięcia, a także w przypadku intensywnej eksploatacji rzadziej będą się przegrzewać. Z kolei od maksymalnej głębokości uzależnione jest to, jak grube materiały przecinarka będzie w stanie przecinać. Im większa maksymalna głębokość cięcia, tym przecinarka sprawniej poradzi sobie z cięciem otworów w powierzchniach czy docinaniem grubszych płytek.