Jakie zasłony do salonu wybrać?

Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu. Na jego estetyczny wygląd wpływa wiele elementów, wśród nich odpowiednia dekoracja okien. W jaki sposób więc wybrać firany i zasłony do salonu? Na co zwrócić uwagę, dopasowując je do stylu wnętrza? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Zasłony do salonu – lekkie czy ciężkie?
  2. Jaki kolor wybrać?

Zasłony do salonu – lekkie czy ciężkie?

 zasłony do salonu

Na to, jakie zasłony do salonu należy wybrać, wpływa wiele czynników. Przede wszystkim ważne jest odpowiednie dopasowanie gramatury materiału. Ona odpowiada za to, w jaki sposób układa się materiał, wpływa na ogólną estetykę wyrobu, a także jego funkcjonalność. Ciężkie, grube tkaniny są zazwyczaj nieprzezroczyste, pozwalają więc na skuteczne zasłonienie okna i w rezultacie na zabezpieczenie przed intensywnymi promieniami słońca. Chronią też przed niechcianymi spojrzeniami sąsiadów.

Zasłony wykonane z organzy, satyny czy też sztucznych tkanin poliestrowych cechują się lekkością oraz transparentnością. Optycznie powiększają przestrzeń i nadają jej lekkości, dlatego też sprawdzają się szczególnie dobrze w pomieszczeniach o małej powierzchni. Pasują również do pokojów zaaranżowanych w stylu skandynawskim. Z kolei ciężkie, lejące i masywne zasłony i firany pasują doskonale do wysokich, okazałych wnętrz o dużej powierzchni. Modele z weluru albo aksamitu nadają pomieszczeniom elegancji oraz przytulności.

Jaki kolor wybrać?

 Zasłony w salonie

Istotny jest także kolor zasłon i firanek. Dostępny jest bardzo duży wybór modeli w różnych barwach i odcieniach, zarówno jednokolorowych, jak i wzorzystych. Przyjęło się, że do niedużych pomieszczeń najlepiej pasują wersje o neutralnej kolorystyce. Zasłony w jasnych barwach nie przytłaczają pomieszczenia, wręcz przeciwnie – nadają mu lekkości i wizualnie nieco powiększają pokój. Wersje w intensywnych, ciekawych kolorach mogą natomiast stanowić interesujący akcent barwny w pomieszczeniach o dużym metrażu.

Na co jeszcze zwracać uwagę, wybierając kolor zasłon? Można zdecydować się na modele w jasnych, spokojnych barwach, stanowiących wykończenie pomieszczenia utrzymanego w tej samej stylistyce. Tego rodzaju firany sprawdzają się zwłaszcza we wnętrzach minimalistycznych czy utrzymanych w stylu skandynawskim. Z kolei intensywnie kolorowe zasłony mogą przełamać stonowaną aranżację i stać się oryginalnym, intensywnym akcentem barwnym w pokoju. Sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, a także nowoczesnych, mogą bowiem wprowadzić nieco dynamiki do pomieszczeń o stonowanych barwach.

 Zasłony gotowe do salonu

Ciekawym pomysłem są też zasłony wzorzyste. W salonach zaaranżowanych w stylu angielskim albo prowansalskim szczególnie dobrze sprawdzą się modele w romantyczne motywy kwiatowe. We wnętrzach rustykalnych i klasycznych odpowiednim dodatkiem są zasłony w kratę. W przypadku natomiast wnętrz utrzymanych w stylu glamour albo nowojorskim, dobrze będą wyglądały modne, oryginalne desenie, takie jak np. koniczyna marokańska. Należy przy tym pamiętać, aby nie przesadzić z mnogością wzorów i detali w pomieszczeniu. Jeśli chcemy postawić na intensywną kolorystykę i ciekawy motyw na zasłonach, pozostałe elementy wyposażenia (zwłaszcza poduszki, obicia mebli czy dywany) powinny być utrzymane raczej w jednobarwnej kolorystyce. Zbyt duży wybór różnorodnych, często „gryzących się” ze sobą dekorów wprowadza niepotrzebny chaos do wnętrza.

Interesującym rozwiązaniem są też zasłony dekoracyjne. Bogato zdobione, przeszywane złotą albo srebrną nicią, często z drobinkami brokatu zasłony sprawdzą się znakomicie w pomieszczeniach w stylu glamour. Mogą być też mocowane we wnętrzach stylizowanych na epokę wiktoriańską albo inspirowanych epoką francuską.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *