Jak urządzić mały pokój dla dzieci? Najlepsze rozwiązania na mały metraż

Nowy członek rodziny oznacza niemałą rewolucję w naszym domu. Zwłaszcza, gdy dysponujemy małym mieszkaniem, stworzenie niemowlakowi własnej przestrzeni staje się nieco problematyczne. Jakie meble do pokoju dziecięcego wybrać? Urządzając wnętrze dla dziecka warto postawić na uniwersalne, funkcjonalne meble, które będą rosnąć razem z nim.

Jakie łóżeczko wybrać?

Wśród najczęściej wybieranych łóżeczek możemy wyróżnić kołyskę, dostawkę oraz klasyczne łóżeczko ze szczebelkami. Gdy dysponujemy niewielką ilością miejsca, dobrym wyborem będzie kupno drewnianego łóżeczka. To najpopularniejsze, wygodne łóżeczko dla dzieci. Dzięki regulowanej wysokości ten mebel będzie rósł razem z naszą pociechą. Na początku ustawiamy łóżeczko w najwyższej wysokości, tak, aby łatwo wyjmować i wkładać niemowlę. Z biegiem czasu obniżamy łóżeczko, dzięki czemu dziecko będzie zabezpieczone przed przypadkowym przechyleniem się przez barierkę i wypadnięciem. Standardowe łóżeczko ma wymiary 120×60 cm. Do takiego mebla bez trudu dobierzemy przewijak, który można stabilnie zamontować na górze łóżeczka. Dzięki temu oszczędzimy miejsce. Szukajmy mebla z dodatkową szufladą pod łóżeczkiem, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni.

Co najlepiej postawić obok łóżeczka?

Jeżeli chcemy funkcjonalnie zaaranżować pokój dziecięcy, obok łóżeczka powinna znaleźć się komoda dla dziecka. W szufladach możemy przechowywać pampersy i ubranka, a na blacie postawić różnego rodzaju kremy niemowlęce i zasypki. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć wszystkie potrzebne akcesoria pod ręką, a przebieranie i ubieranie dziecka będzie szybkie i sprawne. Zwróćmy uwagę na to, aby blat komody był łatwy do czyszczenia, a szuflady były odpowiednio pojemne.

Czy warto kupić regał?

Obok łóżeczka i komody, pojemny regał do pokoju dziecka to niezwykle przydatny i funkcjonalny mebel. Na półkach możemy ustawić wszystkie dziecięce akcesoria. Aby łatwiej było nam odnaleźć potrzebny przedmiot, poszczególne półki możemy podzielić tematycznie. Oznacza to, że jedną półkę przeznaczamy na akcesoria do kąpieli, następną na butelki, smoczki i inne przedmioty do karmienia, a na kolejnej ustawiamy leki. Jeżeli chcemy zachować porządek, wszystkie te przedmioty możemy schować do koszyków, i tak spakowane akcesoria poukładać na półkach. Regały są idealne do małego pomieszczenia, gdyż zwykle są wysokie i wąskie, dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca.

O czym jeszcze należy pamiętać urządzając pokój dla dziecka?

Aby nasza aranżacja była kompletna, warto zadbać o kilka dodatków. Dobrym pomysłem będzie wybranie plamoodpornej tapety dla dzieci. Dzięki temu łatwo wyczyścimy ślady palców ze ścian, a pokój przez długi czas będzie wyglądać schludnie. Możemy zdecydować się na gładkie tapety bez wzorów, bądź postawić na typowo dziecięce motywy, takie jak misie, lalki czy samochody.

Kolejnym praktycznym dodatkiem będzie dywan w pokoju. Odpowiednio dobrany kolorystycznie nie tylko nada wnętrzu charakteru, ale także wyciszy pomieszczenie i sprawi, że będzie bardziej przytulne.

Aby dokończyć aranżację wnętrza, musimy zadbać o dobre oświetlenie do pokoju. Oprócz jednego głównego źródła światła, warto kupić małą nocną lampeczkę, która ułatwi przebieranie dziecka w nocy bez ryzyka, że oślepi je zbyt mocne światło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *