System monitoringu – inteligentna analiza obrazu Bosch

W dzisiejszych czasach monitoring to już nie tylko kamery. Kluczowym elementem niezbędnym do zapewnienia wysokiego bezpieczeństwa obiektów jest inteligentny system analizy obrazu. Wykrywanie ruchu to absolutna podstawa, a producenci dostępnych na rynku rozwiązań prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych produktów. W ofercie firmy Bosch dostępne są dwa główne warianty systemów inteligentnej analizy obrazu, konkretnie EVA (Essential Video Analytics) oraz IVA (Intelligent Video Analytics).

Technologia EVA

Essential Video Analytics to technologia dostępna dla kamer Boscha z serii od 4000 do 6000. Została ona przygotowana w szczególności z myślą o zabezpieczaniu małych i średnich firm, magazynów, centrów handlowych oraz innych dużych skupisk ludzkich. Najważniejsze funkcje systemu EVA to min. rozpoznawanie przekraczania wielu linii, wykrywanie podejrzanego zachowania, przecinania trasy, pojawiających się obiektów statycznych, znikania obiektów, liczenie obiektów na danym obszarze, a także śledzenie wykrytych obiektów. Nie bez znaczenia pozostaje fakt wykrywania sabotażu, czyli zniszczenia, odwrócenia czy zaślepienia kamery. Aby minimalizować ryzyko fałszywych alarmów, istnieje możliwość zastosowania filtrów, które wyłączają mogącą powodować zakłócenia część obrazu (np. drzewo, które może kołysać się na silnym wietrze).

EVA pozwala nie tylko na wykrywanie obiektów, ale także na ich klasyfikowanie. System automatycznie rozpoznaje osoby w pozycji stojącej, motocykle, samochody osobowe i ciężarowe. Ponadto, dzięki kalibracji urządzenia (przebiegającej w najnowszych modelach automatycznie, poza koniecznym podaniem wysokości zamontowania kamery) można analizować wielkość, prędkość i położenie obiektów w przestrzeni.

Dostępne są dwie opcje konfiguracji – albo przez stronę internetową, albo przez dedykowany program na komputerze użytkownika. Interfejs systemu może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta. Domyślnie system wykrywa wszystkie obiekty, ale można wybrać do maksymalnie 8 rodzajów jednocześnie uzbrojonych typów obiektów alarmowych.

Technologia IVA

Ta technologia, to najbardziej zaawansowany system analizy video wśród rozwiązań oferowanych przez Bosch. Dostępny jest jedynie dla kamer z najwyższych linii, czyli od 7000 do 9000. Oferuje wszystkie z funkcjonalności dostępnych w EVA, a ponadto posiada cechy, które pozwalają na zastosowanie tego systemu do trudniejszych i wymagających wyższej klasy bezpieczeństwa obiektów lub sytuacji.

System IVA pod kątem sprzętowym jest znacznie bardziej precyzyjny. Pozwala na detekcję obiektów z dużo większej odległości, jest odporniejszy na fałszywe alarmy, powodowane np. ekstremalną zmianą pogody czy oświetlenia. System ten dobrze nadaje się do zabezpieczania imprez masowych, min. ze względu na możliwość rozpoznawania określonego typu ruchu nawet przy ogromnych zakłóceniach, jak np. wykrywanie w tłumie osoby poruszającej się w odwrotnym do innych ludzi kierunku. Ponadto, dzięki systemowi Forensic Search istnieje możliwość szybkiego analizowania ogromnych ilości surowych, mogących stanowić materiał dowodowy, danych. Każda kamera, która posiada technologię IVA jest wyposażona we własny procesor przetwarzania i analizy obrazu, dzięki czemu czas wyzwalania alarmu jest szybszy, a sama analiza video nie musi odbywać się na specjalnych komputerach. Kamery linii 7000-9000 pozwalają również, dzięki funkcji geolokalizacji, na śledzenie położenia naruszającego teren obiektu na mapach.

Podsumowanie

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa nowoczesny system monitoringu nie może już jedynie zapisywać obrazu i rejestrować ruchu. Technologie takie jak EVA i IVA pozwalają na zaawansowaną analizę materiału video w czasie rzeczywistym, co umożliwia wczesne wykrywanie i klasyfikowanie potencjalnych zagrożeń, a także podjęcie w stosunku do nich właściwych działań. Inteligentna analiza obrazu zdecydowanie zwiększa możliwości prewencji i ochrony obiektów, a wysoka odporność wyżej wymienionych systemów na fałszywe alarmy nie pozwoli na bagatelizację ostrzeżeń w sytuacji prawdziwego zagrożenia.

Więcej informacji o Systemie Monitoringu na stronie http://systemyflortech.pl/system-monitoringu/.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *