Maty antyzmęczeniowe a ergonomia pracy stojącej

O ergonomii w pracy zazwyczaj mówi się w kontekście siedzenia przy biurku. Właściwe ustawienie nóg, prosty kręgosłup, podparcie przedramion czy robienie przerw od patrzenia w monitor to tylko niektóre zalecenia specjalistów dla pracowników biurowych.

Ergonomia pracy jest równie istotna w przypadku osób wykonujących swoje obowiązki na stanowiskach fizycznych. Na stronie Ulpa.com.pl dostępne są maty antyzmęczeniowe, które zapewniają bezpieczne warunki robocze osobom pracującym w pozycji stojącej.

Czym jest ergonomia pracy?

Termin ten w przybliżeniu oznacza wiedzę o pracy, świadomość wykonywania obowiązków. Chodzi o to, by zapewnić zatrudnionemu zarówno przyjazne stanowisko, jak i przekazać mu informacje dotyczące tego, jak powinien zachowywać się, by minimalizować negatywny wpływ na jego organizm nienaturalnych pozycji, jakich przyjmowanie wymuszają zadania stawiane przez pracodawcę.

O ergonomicznej pracy można mówić wtedy, gdy stosowane są rozwiązania przeciwdziałające zagrożeniom na stanowiskach. Właśnie dlatego w coraz większej ilości zakładów pojawia się tzw. mata antyzmęczeniowa.

Czym jest mata antyzmęczeniowa?

Jest to rodzaj specjalnego podłoża, który zmienia niebezpieczną dla układu mięśniowo-szkieletowego twardą posadzkę w miękką i o wiele mniej szkodliwą powierzchnię. Jest to mata do stania zapobiegająca powstawaniu nadmiernych przeciążeń w stawach i sprawiająca, że środowisko pracy fizycznej staje się dużo bezpieczniejsze, dzięki czemu zatrudniony będzie mógł wyjść z zakładu o wiele mniej zmęczony.

Dlaczego maty antyzmęczeniowe są ergonomiczne?

Maty do stania są ergonomiczne, bo zmieniają niebezpieczne dla robotnika otoczenie w bardziej przyjazną strefę, która dużo mniej przyczynia się do eksploatacji jego ciała. Jak to jest możliwe?

Maty antyzmęczeniowe są miękkie. Już dzięki temu komfort odczują stopy osoby pracującej w pozycji stojącej. O wiele łatwiej stoi się na miękkim podłożu niż na twardej posadzce. Siła nacisku jest wtedy dużo mniejsza, a tym samym redukowana jest ilość wstrząsów i obciążeń dochodzących do stawów, mięśni i szkieletu.

Na tym jednak nie kończy się rola mat antyzmęczeniowych. Są one również elastyczne, co oznacza, że reagują na ciężar, zmieniając położenie swoich wypustek. W ten sposób mata antyzmęczeniowa pochłania energię powstającą między nogami a podłożem jako wynik nacisku i nie dopuszcza, by docierała ona do wyższych elementów układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu przeciążenia nie uderzają np. w stawy kolanowe oraz biodrowe czy kręgosłup lędźwiowy.

Co więcej, ruchliwe podłoże wymusza aktywność fizyczną w obrębie mięśni. Są to tzw. mikroruchy, które człowiek zaczyna wykonywać podświadomie. Nie wymagają one zaangażowania, a jednocześnie przyczyniają się do rozszerzania światła naczyń krwionośnych, poprawiania krążenia i zapewniają właściwe dotlenienie tkanek, a także redukują napięcia w mięśniach i ścięgnach. Ciało staje się zrelaksowane i o wiele trudniej wtedy o zmęczenie. Zapobiega to także dochodzeniu do licznych mirkourazów, które powstają w wyniku długotrwałego statycznego przebywania w jednej pozycji.

Mata do stania, którą można nabyć na Ulpa.com.pl, nie tylko poprawia komfort pracy, ale również chroni pracownika przed takimi schorzeniami jak np. żylaki czy zwyrodnienia stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *