Kabel typu skrętka to dość specyficzny rodzaj medium transmisyjnego. Jego zadaniem jest transfer sygnału wysokiej częstotliwości, którego napięcie może osiągać najczęściej do 250 V. W związku z tym, że jest on dość wrażliwy na oddziaływania zewnętrzne, należy układać go zgodnie z zaleceniami producenta.
Kabel typu skrętka – instrukcja montażu
Skrętki charakteryzują się bardzo dużą rezystancją izolacji, której wartość osiąga nawet 5 Gohm na jeden kilometr. Mimo to, kable te można układać w miejscach ciasnych i trudnodostępnych. Większość z nich posiada zdolność do gięcia dla promienia wynoszącego czterokrotność średnicy kabla, co w praktyce jest bardzo dobrą wartością.
Kable typu skrętka mogą być też montowane w miejscach, w których temperatury wahają się w granicach od – 30 do + 70 stopni Celsjusza. Zaleca się jednak, aby montaż był przeprowadzany w temperaturze minimum – 10 stopni. Skrętka jest typowym kablem wnętrzowym, któremu nie służy działanie wilgoci i promieniowania UV. Należy jednak podkreślić, że – zgodnie z obowiązującymi zaleceniami – jest on odporny na działanie ognia działającego na pojedynczy kabel.
Budowa medium transmisyjnego
Sercem skrętki jest żyła miedziana, która jest zwykle wyprodukowana z czystej miedzi. Dzięki temu kabel charakteryzuje się bardzo dużą przewodnością i niską tłumiennością w przeliczeniu na 100 m. Konstrukcja kabla jest dość zróżnicowana. W jego wnętrzu mogą znajdować się żyły parowane, ale też żyły potrójne i poczwórne. Dzięki temu przepustowość kabla diametralnie wzrasta. Całość jest zaprojektowana w ten sposób, by można było za jego pomocą przesłać sygnał o częstotliwości 200 MHz i przepustowości binarnej rzędu 1 Gb/s. W przypadku niektórych skrętek ma się do czynienia z medium wyposażonym w dodatkowy system ekranowania. Czasem jest on pojedynczy, a czasem podwójny. Dzięki ekranom kable są znacznie odporniejsze na zakłócenia elektromagnetyczne i – co ważne – nie są źródłem zakłóceń dla sąsiednich kabli.
Zastosowanie kabla typu skrętka
Kabel typu skrętka sprawdza się przede wszystkim jako rozwiązanie wykorzystywane do budowy rozbudowanych sieci teleinformatycznych. Można w oparciu o nie budować zarówno sieci domowe (również w obrębie dużych budynków), a także przemysłowe. Skrętki zapewniają zdolność do transmisji sygnału o dużej częstotliwości i to bez ryzyka, że sygnał (tak analogowy jak i cyfrowy) ulegnie zniekształceniu.
Na korzyść kabla przemawia również jego normalizacja PN-EN 50575 (CPR), dzięki której osoba zainteresowana jego kupnem może wybierać spośród kilku różnych przeznaczonych do określonych zastosowań wariantów technicznych okablowania.
Podsumowując, kabel typu skrętka to jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań w zakresie projektowania i tworzenia komputerowych torów transmisyjnych. Jego zalety to duża przepustowość, przewodność i elastyczność.