Co nieco o izolacjach termicznych

Dawno minęły już czasy, kiedy w nowo oddanych mieszkaniach i domach jednorodzinnych mieszkańcy musieli się mierzyć z problemem nieszczelnych okien i drzwi, cienkich ścian, szpar przepuszczających, w zależności od pory roku, chłodne albo gorące powietrze. Koszty, ponoszone na ogrzewanie mieszkań i budynków są bardzo duże i na pewno będą rosły, więc już na etapie budowy robi się wszystko, by zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Inwestorów obligują do tego przepisy, również przepisy prawa. Inwestycji termoizolacyjnych dokonuje się również w starszych budynkach, inwestując w nową stolarkę okienną i drzwiową, ocieplanie budynków, zmianę sposobów ogrzewania, To wszystko skutecznie zabezpiecza przed utratą ciepła przez chłodniejsze miesiące w roku, a jednocześnie chroni przed nadmiernym rozgrzewaniem pomieszczeń latem.

Dobre materiały termoizolacyjne

Są elementy budynku, które szczególnie przyczyniają się do dużych strat ciepła. Jest to konstrukcja dachu, ściany, okna, systemy wentylacyjne. Wybierając materiały przyczyniające się do dobrej termoizolacji, powinno się zwracać uwagę nie tylko na współczynnik przewodzenia ciepła (lambda), ale np. na tzw. opór dyfuzyjny. Pokazuje on, czy izolacja umożliwia przepuszczanie powstającej w pomieszczeniu pary wodnej na zewnątrz. Istotna jest też izolacja akustyczna, a nawet… waga materiału izolującego. To ostatnie ważne jest zwłaszcza w przypadku izolacji stropów. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych materiałów termoizolacyjnych należą.

  • Wełna mineralna jest trwała, odporna na odkształcenia, o dużym współczynniku przewodzenia ciepła. Ma też wady – wchłania wodę, co może pogarszać właściwości termoizolacyjne, a dodatkowo jest materiałem trudnym do układania przez amatorów.
  • Styropian może być stosowany do ocieplanie ścian, podłóg i elewacji. Styropian EPS 50 wykorzystywany jest przy ocieplaniu ścian, EPS 70 i 80 zdaje egzamin przy izolowaniu cieplnym elewacji, a EPS 100 fachowcy polecają jako doskonałą izolację podłóg. Ponieważ styropian jest mało nasiąkliwy, może być wykorzystany na powierzchniach mających styczność z wodą, np. elewacjach i fundamentach. Niestety, styropian ma też wady, przede wszystkim nie przepuszcza w wystarczającym zakresie nagromadzonej pary wodnej. Dodatkowo jest wrażliwy na działanie czynników chemicznych i wysokie temperatury.
  • Pianka poliuretanowa może być zastosowana w dwóch formach, jako płyta lub materiał natryskowy. To pozwala dobrać formę do określonej powierzchni. Z tego względu pianka zyskuje w ostatnim czasie dużą popularność, szczególnie jeśli chodzi o formę natryskową. Tą ostatnią używa się nie tylko przy budownictwie wielo- i jednorodzinnym, ale i w obiektach przemysłowych. Jedną z niewielu wad pianki poliuretanowej może być wysoka cena.
  • Włókna celulozy można układać na mokro i na sucho. Mają one podobne parametry co wełna mineralna.

Jaki materiał wybrać – to już zależy od miejsca, które chcemy ocieplić i osobistych oczekiwań. Każdy z wymienionych materiałów ma swoje zalety i wady.

Gdzie stosować izolację termiczną?

Izolacja termiczna pozwala uzyskać pożądany komfort cieplny w domu. Ma też niebagatelny wpływ na zapobieganie stratom energii. Na jakie części domu trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby zapobiec stratom energii? Przede wszystkim ociepla się elementy konstrukcyjne domu, szczególnie duże powierzchnie, przez które ciepło „ucieka”. Warunki termiczne są w ostatnich latach regulowane rozporządzeniami, w których co roku podnoszone są wymagania co do obowiązującego współczynnika przenikania ciepła. Z tego względu konieczne jest izolowanie fundamentów, ścian i dachu. W przypadku fundamentów warstwę ocieplenia umieszcza się nie tylko pod płytą, ale i z boku ścian. Płyty izolacyjne mają zazwyczaj taką samą grubość jak wykorzystywane przy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych. Ponieważ przez ściany zewnętrzne może uciekać aż 30% ciepła ważne jest ich dokładne zaizolowanie. Dokonuje się tego zazwyczaj przy użyciu płyt styropianowych. Ich grubość też jest efektem wymagań prawnych. W przypadku ocieplania dachów, obowiązują różne technologie. Do dachów stromych używa się mat z wełny mineralnej, albo, ostatnio, natryskowej pianki poliuretanowej. Do dachów płaskich stosuje się izolację za pomocą płyt styropianowych i płyt XPS.

Izolacje termiczne pozwalają zatrzymać nam sporo pieniędzy w portfelu, więc warto starannie przeprowadzić tę inwestycję. Więcej informacji na temat nowoczesnych systemów ociepleń znajdziesz w portalu budowlanym budnews.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *