Dostępne na rynku systemy okienne różnią się pomiędzy sobą wieloma parametrami. Poza rozmiarem, kształtem czy materiałem wykonania, ważne są też właściwości techniczne, w tym klasa odporności na włamanie, współczynnik izolacyjności akustycznej oraz termicznej. W dzisiejszym artykule zajmiemy się tym ostatnim parametrem. Czym jest i o czym mówi współczynnik przenikania ciepła okna oznaczany skrótem Uw? Zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.
Współczynnik przenikania ciepła – czym jest ten parametr?
Współczynnik przenikania ciepła to parametr określający zdolność do przewodzenia energii cieplnej przez konkretne materiały. Izolacyjność cieplna danego materiału budowlanego ma bezpośredni wpływ na bilans energetyczny obiektu, co z kolei przekłada się na koszty jego eksploatacji.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie Plastixal, producenta stolarki aluminiowej i PCV: Współczynnik przewodzenia ciepła jest jednym z najważniejszych parametrów branych pod uwagę podczas wyboru materiałów wykorzystywanych do budowy domu. Jego jednostką w układzie SI jest [W/(m2*K)]. Im niższą ma on wartość, tym materiał ma lepsze właściwości termoizolacyjne. Oznacza to, że gorzej przewodzi ciepło, co prowadzi do mniejszych strat energii i niższych rachunków za ogrzewanie. Materiałami, które najlepiej przewodzą ciepło, są metale. Najlepszymi izolatorami są natomiast gazy oraz izolatory elektryczne (plastik, drewno).
Co określa współczynnik Uw okna?
Współczynnik przenikania ciepła Uw określa ilość energii, jaka przenika przez metr kwadratowy okna przy różnicy temperatur pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną stroną okna wynoszącej 1°K (Kelwin – jednostka temperatury w układzie SI). Mówiąc wprost, współczynnik Uw wskazuje, ile energii przenika przez stolarkę okienną podczas użytkowania. Oczywiście im jest jej mniej, tym lepiej dla inwestora. Należy przy tym pamiętać, że współczynnik ten określa ilość ciepła przenikającą przez całe okno, więc na jego wartość wpływa kilka czynników. Wybierając stolarkę okienną, należy więc zwracać uwagę na współczynnik Uw, a nie jedynie Ug (przenikania ciepła pakietu szybowego) czy Uf (przenikania ciepła profili), które zazwyczaj mają niższą wartość.
Jakie okna mają najniższy współczynnik Uw?
Z uwagi na fakt, że metale są bardzo dobrymi przewodnikami energii, okna o profilach aluminiowych nie są najlepszym wyborem, jeśli zależy Ci na niskim współczynniku przenikania ciepła. Choć nowoczesna stolarka aluminiowa oferuje rozwiązania zapewniające dobre właściwości termoizolacyjne, to na rynku nie ma w pełni energooszczędnych okien z tego materiału. Dużo korzystniejszym wyborem jest w tej sytuacji zakup systemów o profilach z tworzyw sztucznych. Okna PCV charakteryzują znakomite właściwości termoizolacyjne. Jest to materiał najczęściej wykorzystywany do produkcji systemów energooszczędnych, w których współczynnik przenikania ciepła wynosi 1 W/(m²*K) lub mniej. Najlepsze plastikowe okna pasywne osiągają Uw o wartości nawet 0,6 W/(m²*K).