Lampy do kuchni to naprawdę ważny element całego wnętrza. Dzięki nim rośnie wygoda przygotowywania posiłków dla całej rodziny i to one sprawiają, że wspólne posiłki odbywają się bez niespodziewanych przeszkód. Bardzo ważne jest, by je właściwie dobrać – tak, by skutecznie oświetlały wszystkie strefy funkcjonalne. W kuchni najważniejsze są blat roboczy oraz stół, przy którym jemy. Nowoczesne oświetlenie nie tylko pomaga w codziennych obowiązkach, ale także nadaje kuchni przyjemnego charakteru. Jak je dobrać?
W kuchni najważniejsza jest wygoda codziennego użytkowania. Wszystkie sprzęty powinny znajdować się na wyciągnięcie ręki, a odpowiednie lampy wiszące oświetlać miejsca przygotowania i spożywania posiłków. Jednocześnie jednak ogromne znaczenie ma ich estetyka. Dlatego podpowiadamy, jak właściwie dobrać lampy do kuchni, by cieszyć się nimi przez lata.
Lampy do kuchni – najważniejsze rodzaje oświetlenia
Idealnie dobrane lampy do kuchni, by były wygodne i praktyczne, muszą stanowić połączenie trzech rodzajów oświetlenia:
- ogólnego, które daje światło z centralnego miejsca na suficie,
- punktowego, które oświetla konkretne miejsce,
- dekoracyjnego, które tworzy miły nastrój.
Zwróć bowiem uwagę, że podczas wykonywania różnych codziennych czynności będziesz potrzebować innego oświetlenia. Lampy wiszące nie sprawdzą się w czasie gotowania, bo światło zasłonisz ciałem. Przy sprzątaniu natomiast dobrze jest mieć naprawdę dobrą widoczność, której nie zapewnią same kinkiety dekoracyjne. Ich połączenie to więc rozwiązanie idealne!
Najważniejszy jest projekt
Wybierając lampy do jadalni i nanosząc je na swój projekt, musisz pamiętać, że nie liczy się tylko ich funkcjonalność, ale również moc, rodzaj i lokalizacja. Okazuje się, że umieszczenie ostrego światła nad blatem spowoduje szybkie zmęczenie wzroku, natomiast za słabe wpłynie negatywnie na nasz komfort. Jeszcze inaczej wybieramy lampy do kuchni połączonej z salonem – tam bowiem sprawdzi się lampa wisząca, którą umieścisz nad stołem. Jej rodzaj zależny jest natomiast od samej jego wielkości. Gdy stół jest duży, warto postawić na kilka punktów oświetleniowych. W modernistycznych wnętrzach doskonałym rozwiązaniem okażą się nowoczesne lampy z wiszącymi żarówkami.
Zarówno w kuchni, jak i jadalni, wciąż istotna jest atmosfera. To pomieszczenia, w których bardzo często spotyka się rodzina. Można więc postawić na lampy dekoracyjne, które oferują rozproszone światło – mogą to być kinkiety lub klasyczne lampy stojące, które kierują światło ku górze.
W projektowaniu kuchni nie należy zapomnieć o najważniejszym. To miejsce, w którym w szczególny sposób liczy się bezpieczeństwo. Także lampy do kuchni powinny być więc odporne na bezpośredni kontakt z wodą. Zwróć uwagę, by wybierać oświetlenie uniemożliwiające oparzenie się.
Nowoczesne lampy do kuchni
Lampy do kuchni są dzisiaj zupełnie inaczej dobierane niż jeszcze parę lat temu. O ile nasze mamy stawiały przede wszystkim na mocne oświetlenie sufitowe, my dzisiaj wybieramy raczej większą liczbę świateł punktowych. Nie można jednak powiedzieć, że rezygnujemy z funkcjonalności. Okazuje się bowiem, że oświetlenie montowane na wysokości 40-70 centymetrów nad blatem zapewnia znacznie lepsze warunki do pracy. Jeśli więc wybierasz lampy do kuchni, weź pod uwagę wszystkie możliwości.
Nowoczesne lampy to nie tylko praktyczne oświetlenie, które ma podnosić komfort wykonywania codziennych obowiązków. Ich zadaniem jest również tworzenie klimatu i budowanie charakteru wnętrza, w którym spędzamy sporą część swojego wolnego czasu. Dom ma być miejscem, do którego chce się wracać. Dobrze dobrane lampy do kuchni i salonu mogą poprawić humor w nawet najbardziej paskudny dzień.