Jak dbać o sofy ogrodowe?

Sofa w ogrodzie to mebel, który pełni reprezentacyjną funkcję. Nie jest inaczej w przypadku mebli wypoczynkowych w salonie. Różnicą jest jednak to, że meble dedykowane do wewnątrz nie są narażone na negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Mimo że sofy ogrodowe wykonywane są z solidnych materiałów, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przy odrobinie starań przez długi czas będą cieszyły oko i sprawdzały się jako piękne i praktyczne meble wypoczynkowe w ogrodzie.

Plecione sofy ogrodowe z rattanu

Meble rattanowe cieszą się ogromną popularnością i są chętnie wybierane jako modele na zewnątrz. Dzieje się tak z uwagi na walory estetyczne i lekkość, która umożliwia bezproblemowe przenoszenie mebli z miejsca na miejsce. Jak zadbać o to, aby rattanowa sofa zawsze była piękna i zdawała egzamin jako mebel do wypoczynku w ogrodzie? Sofę w takim wykonaniu należy regularnie czyścić i konserwować. Dzięki tym czynnościom przez wiele sezonów zachowa kolor, blask i trwałość. W sezonie zimowym mebel najlepiej przenieść w bezpieczne miejsce, wolne od działania mrozu, śniegu czy deszczu. Sofę warto zabezpieczyć także przed kurzem. Można zrobić to, wykorzystując specjalne pokrowce na meble. Codziennie eksploatowaną sofę ogrodową należy czyścić na sucho, a plamy usuwać przy pomocy wody i odrobiny płynu do mycia naczyń, przy czym trzeba pamiętać, aby gąbkę lub ściereczkę dobrze wycisnąć przed czyszczeniem.

Sofy z drewna z polskich i egzotycznych gatunków drzew

Bardzo modnym rozwiązaniem stylizacyjnym są obecnie sofy ogrodowe zbudowane na stelażu z drewna, przy czym mowa tu zarówno o drewnie z polskich, jak i egzotycznych gatunków drzew. Pierwsze z wymienionych należy regularnie impregnować, dzięki czemu drewno będzie zabezpieczone wodoodporną powłoką. Sofy ogrodowe z drewna egzotycznego to z reguły modele wykonane z drewna tekowego. Jest ono odporne na wpływ czynników atmosferycznych. Jedyną czynnością pielęgnacyjną, którą trzeba wykonywać przynajmniej dwa razy w roku, jest pokrycie drewnianej powierzchni specjalnym olejem do drewna tekowego.

Wiklina, aluminium i tworzywo sztuczne

Stelaże wiklinowe, aluminiowe i z tworzywa sztucznego to równie popularny wybór, jeśli chodzi o sofy ogrodowe. Wiklinową sofę najlepiej czyścić przy pomocy roztworu wody z mydłem, dobrze wyciśniętą ściereczką. Aluminiowy stelaż sofy to idealne rozwiązanie na zewnątrz. Jest odporny na zmienne czynniki pogodowe. Można myć go przy użyciu wody z płynem do mycia naczyń. Sofy wykonane z tworzyw sztucznych należy myć ściereczką namoczoną w letniej wodzie z delikatnym detergentem lub mydłem.

Jak dbać o tkaniny obiciowe?

Sofy ogrodowe najczęściej wyściełane są zdejmowanymi siedziskami i poduchami. Jak pielęgnować tkaninę obiciową? Do produkcji mebli ogrodowych producenci wykorzystują sprawdzone materiały, czyli tkaniny outdoor, przystosowane do użytku na zewnątrz. Tkaniny te mają na swojej powierzchni specjalną powłokę zabezpieczającą przed zabrudzeniami czy zawilgoceniem, a także odporne na wpływ warunków atmosferycznych. O tapicerkę należy dbać zgodnie z zaleceniami producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *