Budowa domu – mały, średni czy duży? Oszczędność, a komfort

Budowa domu to bardzo ważna decyzja, nierzadko planowana z myślą o kilku pokoleniach. Warto dokładnie przemyśleć wszystkie związane z nią aspekty. Jedną z najważniejszych okazuje się wielkość domu. Inwestorzy mogą zdecydować się na budowę obiektu małego, średniego lub dużego. Każde z tych rozwiązań posiada określone zalety oraz wady. Jakie kwestie należy rozpatrzyć przy podejmowaniu ostatecznej decyzji?

Koszty budowy

Istnieją różne parametry, które określają wielkość domu. W jej uściślaniu kluczowa jest przede wszystkim powierzchnia. Nie bez znaczenia pozostaje wielkość oraz liczba poszczególnych wnętrz, a także rozlokowanie ich względem siebie. Wielkość domu zależy też od obecności dodatkowych pomieszczeń gospodarczych oraz zakresu ciągów komunikacyjnych. Ważną kwestią przy wyborze projektu będzie ilość pieniędzy, którą można przeznaczyć na budowę. Oszacowanie całościowego kosztu inwestycji może być trudne. Z reguły budowa domu małego jest najtańsza, a wydatki wzrastają proporcjonalnie do metrażu. Wynika to z konieczności zakupu większej ilości materiałów oraz szerszego zakresu realizowanych prac. Wiele zależy także od obranego systemu budowy oraz rodzaju wybranego projektu, który może być gotowy lub opracowywany na indywidualne zamówienie. Z reguły dom pod klucz jest droższy w budowie, niż ten przygotowany jedynie do stanu surowego lub deweloperskiego.

Koszty eksploatacji

Poza kosztami budowy, wielkość domu wpływa także na wydatki związane z jego eksploatacją. Jeszcze przed podjęciem decyzji warto więc wybiec myślami w przyszłość i wstępnie oszacować ponoszone opłaty za użytkowanie. Im większy dom, tym z reguły wyższe koszty utrzymania. Dotyczy to zwłaszcza opłat za energię, która jest zużywana w znacznie większych ilościach. Nad możliwościami ograniczenia przyszłych wydatków eksploatacyjnych warto zastanowić się jak najwcześniej. Niezależnie od wielkości domu, dobrym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych oraz ekonomicznych instalacji. Stanowią one dobrą formą inwestycji. Wiążą się z pewnym wydatkiem początkowym, ale pozwalają na oszczędność w przyszłości.

Kwestie prawne i użytkowe

Przeglądając projekty domów należy pamiętać, że wielkość wybranego obiektu powinna spełnić konkretne wymogi prawne. Budynek musi być przede wszystkim zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego albo z Warunkami Zabudowy. Konieczne jest też spełnienie zasad związanych z zachowaniem obowiązujących odległości domu od granic działki. Dostosowanie się do tych uwarunkowań okazuje się niezbędne, ponieważ nierzadko determinuje możliwość wdrożenia konkretnego projektu. Poza wymogami prawnymi, równie ważne pozostają kwestie związane z wygodą użytkowania domu. Pod tym względem inwestorzy mają dużo więcej swobody. Sporo zależy od preferowanego stylu życia. Nie każdemu potrzebny jest dom z wieloma pomieszczeniami, które zostaną zaadaptowane na domowe biuro, studio muzyczne czy siłownię. Wiele osób kieruje się też możliwością łatwego podziału na strefy czy zapewnienia sobie dostępu do rozległego ogrodu.

Wielkość domu a rodzaj działki

Na małym gruncie nie da się wybudować dużego domu. Zależność ta nie obowiązuje jednak w drugą stronę. Ważną kwestią pozostaje bowiem kształt działki, który często decyduje o możliwości zastosowania danego projektu. Znaczenie ma także orientacja budynku, determinująca widok z okien. Warto więc dokładnie przeanalizować możliwości oferowane przez działkę i dobrze dobrać do niej projekt, a następnie odpowiednio go zaadaptować. Interesujące rozwiązania posiada w swojej ofercie firma New-House. Miłośnikom klasycznych domów piętrowych polecana jest willa diamentowa o powierzchni 134 m2. Przykładem średniej wielkości domu parterowego może być willa parkowa o powierzchni 165 m2 z poddaszem użytkowym. Na stronie https://new-house.com.pl/projekt/1191 zaprezentowana została natomiast willa parkowa 6, będąca większym budynkiem parterowym o powierzchni 207 m2. Dodatkową zaletą jest fakt, że każde z tych rozwiązań można optymalnie zaadaptować do uwarunkowań działki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *