Cięcie laserem – metoda mająca wiele zalet

Laser to urządzenie będące w stanie wytworzyć spójną, spolaryzowaną wiązkę promieniowania elektromagnetycznego. Cięcie laserem to metoda, która podbija rynek. Może nie jest najtańsza, ale przy dłuższej perspektywie zapewnia spore oszczędności. Aby przeciąć dany materiał, należy dostarczyć dużą ilość energii. Przy metodzie cięcia laserowego zużycie energii jest bardzo niskie.

Etapy cięcia laserem

W procesie cięcia można wyróżnić trzy etapy: początek procesu cięcia, cięcie właściwe oraz zakończenie procesu cięcia.

Cięcie może odbywać się poprzez odparowanie. Polega na odparowaniu materiału w obecności gazu obojętnego. Tę metodę najczęściej stosuje się do obróbki drewna i niektórych tworzyw sztucznych.

Podczas cięcia przez topnienie i wydmuchiwanie materiał poddawany jest działaniu wiązki lasera, wówczas ulega stopnieniu i zostaje usunięty wraz ze strumieniem gazu obojętnego. Cięcie poprzez wypalanie stosuje się przy metalach i innych materiałach, które mogą ulec spaleniu w wysokiej temperaturze.

Zalety cięcia laserem

Do zalet cięcia laserem należą: automatyzacja i duża elastyczność procesu, oszczędność materiałów, szeroki zakres materiałów, czyste i gładkie powierzchnie obrabianych materiałów.

Cięcie laserem znalazło zastosowanie w przemyśle elektronicznym i wojskowym, w przemyśle, narzędziowym, gumowym, odzieżowym i skórzanym, przy produkcji samochodów i części samochodowych, przy produkcji telefonów komórkowych, przy produkcji półprzewodników i układów scalonych.

Komponenty wycinane laserem w większości przypadków są gotowe do zastosowania zaraz po wycięciu. Nie potrzebują dodatkowej obróbki. Metoda cięcia laserowego to metoda bardzo szybka, wycinanie zajmuje niewiele czasu. Cięte materiały nie ulegają uszkodzeniu, co może się zdarzyć przy zastosowaniu innych metod cięcia. Wiązka tnąca z dużą precyzją jest skierowana na linię cięcia. Dlatego laser oddziałuje tylko na fragment tej powierzchni, na którą pada i nie powoduje żadnych zmian w otaczającej strukturze materiału.

Urządzenia do cięcia laserowego zapewniają komfort podczas pracy. Nie powodują hałasu podczas pracy, nie generują też dużej ilości pyłów i gazów.

Cięcie laserem profili umożliwia obróbkę materiałów, które stanowią wyzwanie dla przecinarek. Istotna jest też grubość obrabianych materiałów. Metoda cięcia laserowego najlepiej sprawdza się przy materiałach o grubości od 0,5 do 25 mm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *