7 rzeczy, o których musisz pamiętać, nawożąc rośliny iglaste

Nawożenie iglaków wymaga odpowiedniego doboru preparatu i jego aplikacji. Kiedy nawozić rośliny iglaste? Czym się kierować przy doborze nawozu? I wreszcie – jak dbać o iglaki? Sprawdź nasze wskazówki.

Wiecznie zielone i łatwe w uprawie – iglaki to rośliny ozdobne, które cieszą się zasłużoną popularnością. Ich pielęgnacja jest dość łatwa, a same rośliny iglaste nie wymagają częstego podlewania. Warto za to pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Zastanawiasz się, od czego zacząć? Sprawdź, jak i kiedy nawozić iglaki.

1. Często nawoź iglaki w okresie wegetatywnym

W sezonie wegetacyjnym rośliny iglaste należy nawozić co miesiąc lub nawet co trzy tygodnie. Intensywne „podkarmianie” roślin należy rozpocząć już wczesną wiosną – w marcu lub kwietniu.

2. Pamiętaj o rozróżnieniu nawozów wieloskładnikowych i długodziałających

W przypadku długodziałających nawozów wystarczy aplikacja raz lub dwa razy w roku. Te pierwsze stosuje się z większą częstotliwością. Zwróć uwagę na przeznaczenie produktu, dobierając nawóz do iglaków.

3. Reaguj na brązowienie igieł

Gdy zauważysz taki objaw u swoich iglaków, czas na nawożenie – brązowienie igieł jest bowiem oznaką, że roślinom brakuje chlorofilu. Zawierający magnez i chlorofil preparat uratuje igły twoich podopiecznych

4. Ogranicz azot jesienią

Gdy rozpocznie się okres wegetatywny, rośliny mają na ten pierwiastek spore zapotrzebowanie ze względu na wzrost. Zimą natomiast znacząco ono maleje.

5. Pamiętaj o cięciu

Usuwanie uszkodzonych i zaschniętych pędów jest równie istotne, co regularne nawożenie.

6. Podlewaj rozsądnie

Iglaki nie mają aż takiego zapotrzebowania na wodę, jak większość roślin liściastych. Zadbaj jednak o ich właściwe podlewanie, również zimą. Możesz robić to rzadziej, ale intensywnie.

7. Jesienią i zimą dostarczaj roślinom innych składników, niż latem

Gdy robi się chłodniej, iglaki potrzebują przede wszystkim fosforu i potasu, natomiast azotu – już w mniejszym stopniu.

Przestrzegając wszystkich tych zasad, możesz liczyć, że twoje iglaki będą prezentować się spektakularnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *