Aby eksploatacja przydomowego basenu w letnich miesiącach była przyjemna, komfortowa i bezpieczna, należy odpowiednio przygotować zbiornik do nowego sezonu. Wymaga to nie tylko oczyszczenia niecki po okresie zimowym, ale też zadbania o nienaganny stan wody. Wiele czynności wykonać da się samodzielnie, najlepiej z wykorzystaniem odpowiednich środków i artykułów basenowych. W ten sposób będzie można sprawnie i szybko wykonać niezbędne działania, aby basen był w pełni przygotowany do użycia wraz z nadejściem cieplejszych dni.
Prace porządkowe
Porządkowanie basenu należy rozpocząć od odsunięcia pokrywy, a następnie jej oczyszczenia oraz pozostawienia do całkowitego wyschnięcia na świeżym powietrzu. Tego rodzaju osłona spełnia bardzo istotną funkcję, ponieważ chroni wodę basenową przed większymi i mniejszymi zabrudzeniami. Jeżeli po zdjęciu pokrywy na powierzchni tafli widoczne są liście oraz inne zanieczyszczenia, należy je usunąć przy pomocy odpowiedniego długich podbieraków. Kolejny etap do przygotowanie do nowego sezonu niecki. Na początek powinno się wypuścić wodę z basenu, a następnie bardzo dokładnie oczyścić ściany oraz dno zbiornika. W tym celu najlepiej zastosować specjalną gąbkę, ewentualnie szmatkę. Przydatna będzie również dedykowana chemia basenowa, np. w postaci odpowiednich żelów do czyszczenia linii wody oraz preparatów zasadowych do szybkiego usunięcia tłuszczu, sadzy oraz pozostałości brudu. Wykorzystane środki powinny mieć właściwą konsystencję, ponieważ te najgęstsze lepiej nadają się do oczyszczania powierzchni pionowych. Prace z zastosowaniem detergentów należy przeprowadzać w rękawicach ochronnych, starannie mocząc ścierkę lub gąbkę w preparacie oraz zgodnie z instrukcją ścierając brud. Na koniec konieczne jest płukanie wodą powierzchni umytej wybranym środkiem, odpowiednio bezpiecznym dla kafelków, mozaiki lub folii basenowej.
Przygotowanie wody basenowej do sezonu letniego
Po oczyszczeniu basenu można już uzupełnić go świeżą wodą, do której warto dodać preparat chroniący przed odkładaniem się związków wapnia i kamienia. Przed powstawaniem kamienia najlepiej chronią środki przeciw osadowe, natomiast przed glonami – koncentraty glonobójcze. Należy również pamiętać o odpowiednim wyregulowaniu poziomu pH, który optymalnie wynosi ok. 7,2 – 7,4. Jeżeli wartość jest nieprawidłowa, można zastosować odpowiedni preparat – opisany jako pH minus celem obniżenia, a pH plus do podwyższenia. Aby uzdatnić wodę basenową, trzeba ją oczyścić oraz zdezynfekować metodą chlorową. W ten sposób można zniszczyć wirusy i bakterie, a także zapobiec ich powtórnemu rozwojowi. Do uzdatniania wykorzystać można preparaty dostępne w tabletkach, płynie lub granulacie. Dla pewności czynność można tę przeprowadzić nawet dwukrotnie, pamiętając o wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją sposobu dozowania detergentów.
Oczyszczanie filtrów i sprawdzanie sprzętu
Odpowiedniego oczyszczenia wymaga także każdy filtr do basenu. W przeciwnym wypadku mogą namnożyć się w nich bakterie, które przedostają się do wody. Jeżeli filtry kartuszowe są zbyt brudne, należy wymienić je na nowe, ewentualnie można zastąpić je kulkami filtracyjnymi. Filtry piaskowe wystarczy natomiast zdezynfekować, przeprowadzając w tym celu chlorowanie szokowe za pomocą odpowiednich środków chemicznych. Jeżeli piasek znajduje się w filtrze już od dłuższego czasu, należy go wymienić. Kontroli poddana powinna zostać także pompa ciepła do basenu, w której filtrze mogą zbierać się liście lub inne zanieczyszczenia wymagające usunięcia. Na koniec należy na nowo zamontować wyposażenie basenu, które zostało zdemontowane na zimę – dotyczy to np. wylewnic czy drabinek. Przy montażu warto sprawdzić stan techniczny krat, kanałów przelotowych, puszek przyłączeniowych czy oświetlenia wodnego, a w razie potrzeby dokonać ewentualnych napraw lub wymiany. Wiele produktów przydatnych podczas przygotowań basenu do sezonu letniego znaleźć można w sklepie internetowym Basensklep.pl (https://basensklep.pl), którym dostępne są wszystkie niezbędne elementy wyposażenia.