Jakie korzyści daje sterowanie pompy CO?

Pompa centralnego ogrzewania ma na celu wprawianie w ruch wody ogrzanej przez kocioł, na przykład na węgiel albo na gaz. To ważny element całego układu. Czy można jakoś poprawić jego działanie? Tak! Wystarczy zainstalowanie niedrogiego sterownika do pompy CO.

Czym jest sterownik pompy CO?

Urządzenie jak sterownik pompy CO ma na celu automatyzację pracy pompy centralnego ogrzewania. To element montowany w systemie grzewczym, którego zadaniem jest włączanie i wyłączanie pompy w zależności od ustawionej na nim temperatury. Takie sterowanie pompy CO powoduje, że pompa pracuje tylko wtedy, gdy pojawia się taka konieczność, czyli temperatura w instalacji jest wyższa niż określona wartość. Gdy w kotle wygasa, sterownik automatycznie wyłącza pompę, dlatego nie działa ona wtedy niepotrzebnie. Dodatkowo nowoczesne sterowniki posiadają dodatkowe funkcje, które wydłużają żywotność pompy obiegowych, na przykład mogą one uruchamiać ją automatycznie co określony czas poza sezonem grzewczym, aby dzięki temu zapobiec gromadzeniu się w niej osadów z kamienia.

Jak odbywa się sterowanie pompą CO?

Sterowniki przeznaczone do pomp centralnego ogrzewania są urządzeniami bardzo prostymi w obsłudze. Znajduje się na nich najczęściej przycisk do wyboru trybu pracy – automatyczna albo ręczna, a także pokrętło do ustawienia odpowiedniej temperatury. Niektóre modele zamiast pokrętła są również wyposażone w wyświetlacz elektroniczny. Pompa w automatycznym trybie pracy pobiera informacje z podłączonego do niej czujnika temperatury i na tej postawie steruje pompą obiegową. Temperaturę można dobrać tak, aby uzyskać właściwy komfort termiczny w budynku. Można też wybrać tryb ręczny – wtedy pompa będzie cały czas włączona albo wyłączona.

Jakie są najważniejsze zalety korzystania ze sterownika pompy CO?

Niedrogie urządzenie umożliwiające sterowanie pompy CO ma wiele zalet. Gdy jeszcze nie masz go zamontowanego w swojej instalacji, sprawdź, dlaczego warto się na nie zdecydować.

Główne zalety dotyczące montażu sterownika pompy CO:

  • większy komfort termiczny dla domowników – sterownik będzie włączał pompę wtedy, gdy jest to konieczne
  • oszczędność czasu – nie trzeba chodzić do kotłowni, aby zmieniać parametry pompy
  • zapobieganie poważnym usterkom pomp obiegowej – na przykład związanych z osadzaniem się w niej kamienia
  • zmniejszenie poboru prądu przez pompę obiegową – zostanie ona automatycznie wyłączona, gdy temperatura spadnie poniżej danego poziomu
  • Wobec tego montaż pompy centralnego ogrzewania to bardzo dobry wybór do każdego domu z CO. Tak niedrogie urządzenie może dać spore oszczędności!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *