Stare meble w nowej odsłonie – zrób to sam!

W altanach śmietnikowych, na strychach, targach staroci i internetowych aukcjach kryją się meblarskie perełki sprzed lat. Ich popularność rośnie i coraz więcej osób marzy o tym, by swoje mieszkanie urządzić w stylu vintage. Niestety stan większości sprzętów pozostawia wiele do życzenia. Renowacja starych mebli może być dla nich ratunkiem, a dla Ciebie szansą na budżetowe umeblowanie własnego M. Poznaj pomysły na odnowienie starych mebli.

Renowacja starych mebli – jak się do niej przygotować?

Stare meble drewniane to wdzięczny materiał do obróbki. Drewno jest długowieczne, stosunkowo łatwo poddaje się wszelkim zabiegom i może służyć bez problemów kilku pokoleniom. Jeśli więc masz stare szafę, stół, komodę czy krzesło, zakasaj rękawy i do dzieła! Zdziwisz się, jak spektakularną metamorfozę może przejść niepozorny sprzęt.

Odnawianie starych mebli należy zacząć przygotowania przestrzeni do pracy. Latem świetnie sprawdzi się balkon czy taras. Jeśli chcesz pracować z domu, zabezpiecz wszystkie powierzchnie, aby przypadkiem się nie uszkodziły: podłogi drewniane wyłóż kartonami, a meble i inne przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu, przykryj folią malarską albo starymi prześcieradłami. Załóż też rękawiczki, aby nie pokaleczyć dłoni, i nastaw się na świetną zabawę.

Meble ze starego drewna – jak je oczyścić?

Pierwszym etapem renowacji starych mebli jest ich oczyszczenie z farb i lakierów, którymi były pokryte. Do tego przyda Ci się papier ścierny (im grubszy, tym lepszy; sprawdzi się na przykład taki o granulacji 100) lub szlifierka. Zdarcie starych warstw nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i siły, dlatego warto zaplanować sobie na tę czynność całe popołudnie czy poranek. Następny etap to usunięcie pyłu – najpierw odkurzaczem, a potem miękką szmatką zwilżoną w wodzie z płynem do naczyń. Dopiero wtedy zobaczysz, czy powierzchnia mebla nie jest uszkodzona i czy nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych.

W przypadku mebli używanych, które znalazłeś na targu albo przyniosłeś ze śmietnika, zwróć uwagę na to, czy na powierzchni nie pojawiły się otworki. To znak, że wewnątrz mieszkają korniki. Możesz wytoczyć im walkę i użyć chemicznych środków albo nie ryzykować, że chrząszcze zainfekują inne sprzęty, i po prostu pozbyć się trefnego znaleziska. Wyszczerbienia czy inne ubytki powierzchni uzupełnij za pomocą masy szpachlowej. Na tym etapie możesz poprzestać, jeśli marzy Ci się surowe drewno, na którym widać słoje i upływ czasu. Wystarczy tylko położyć warstwę lakieru lub bejcy, by zabezpieczyć surowiec przed niszczeniem.

Jak pomalować stare meble?

Dalszym etapem renowacji może być pomalowanie starych mebli. Do tego przyda Ci się odpowiednia farba. Na rynku są już dostępne takie przeznaczone konkretnie do mebli – akrylowe (świetne do mebli narażonych na działanie czynników atmosferycznych) , kredowe (idealny wybór, jeśli zastanawiasz się, jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny) czy alkidowe (uniwersalne, pomalują nawet szkło i beton, chociaż ich wadą jest duszący zapach i długi czas schnięcia). Każda z nich ma trochę inne właściwości, ale wszystkie są bezpieczne i mogą być użyte do malowania sprzętów, które znajdą się wewnątrz pomieszczenia.

Jeśli wybrałeś już farbę i jej odcień, czas na dobór pędzli. Najbardziej uniwersalnym zestawem będzie cienki pędzel i wałek. Tym pierwszym pomaluj brzegi, narożniki, kanty i inne trudno dostępne miejsca. Drugiego użyj do pokrycia reszty powierzchni. Pamiętaj, by malować tylko w jedną stronę – w ten sposób farba zostanie położona równomiernie i nie pozostawi smug. To wszystko: teraz wystarczy poczekać, aż farba wyschnie i ewentualnie pokryć odnowiony mebel kolejną warstwą lub pokryć lakierem.

Co zrobić ze starymi meblami? Kilka szybkich pomysłów na przywrócenie im blasku

Malowanie to najprostszy, ale i czasochłonny sposób na odnowienie starych mebli. Opcji jest jednak więcej. Szklane elementy możesz wymienić na kolorowe szybki albo witraże. Czasem wystarczy zmiana detalu, by przywrócić czemuś dawny blask – spróbuj na przykład wymienić uchwyty w komodzie albo klamki w zabytkowych solidnych drzwiach wewnętrznych. Stare tapicerowane krzesła możesz dokładnie wyczyścić myjką parową, a siedziska pokryć materiałem w modny wzór. Nie wymaga to nakładu pracy poza wycięciem odpowiedniego kształtu i użyciem zszywacza tapicerskiego, który za małą kwotę kupisz w internecie lub sklepie budowlanym.

Dzięki takim drobnym poprawkom nowoczesny salon ze starymi meblami zyska blask i nabierze ducha – jeśli urządzisz go zgodnie z własnymi upodobaniami, z pewnością spędzisz w nim wiele wspaniałych chwil. Perspektywa, że powstał dużym nakładem pracy, ale małym nakładem finansowym z pewnością spotęguje zadowolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *