W jaki sposób zmniejszyć koszty eksploatacji pompy ciepła dzięki różnym taryfom energetycznym?

Użytkownicy pomp ciepła coraz częściej zadają sobie pytanie, z jakiej taryfy energetycznej korzystać, aby możliwie jak najbardziej zoptymalizować koszty jej eksploatacji. To rodzi kolejne pytanie: jak finalnie obniżyć rachunki za prąd w swoim domu? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ale warto sprawdzić, jakie są dostępne taryfy na naszym rynku, i w zależności od potrzeb wybrać, które taryfy energetyczne będą odpowiednie dla danego domu. W tym tekście podpowiadamy, jak to zrobić.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są rodzaje i godziny obowiązywania taryf,
  • jaką taryfę wybrać do pompy ciepła,
  • jaką taryfę dobrać do potrzeb mieszkańców budynku.

Planując instalację grzewczą w nowym domu lub termomodernizację istniejącego, warto rozważyć różne opcje. Jedną z najpopularniejszych jest pompa ciepła, na którą decyduje się coraz więcej inwestorów. W tym tekście podpowiadamy, jak ograniczyć wydatki związane z pracą pompy poprzez wybór odpowiedniej taryfy energetycznej.

Rodzaje taryf energetycznych – którą warto wziąć pod uwagę?

Sprawdźmy najpierw, jakie są dostępne rodzaje taryf energetycznych. Podstawową taryfą jest taryfa G11 – która oznacza stałą cenę zakupu energii przez całą dobę oraz we wszystkie dni tygodnia. Jest to najprostsza, uniwersalna taryfa, która nie przewiduje podziału na strefy czasowe z różną stawką, więc w łatwy sposób pozwala rozliczyć koszty. Użytkownicy nie muszą planować, w jakich przedziałach czasu będą korzystać z urządzeń elektrycznych. Koszt za 1 kWh jest jednakowy w ciągu całego dnia. Ta taryfa doskonale sprawdzi się w gospodarstwach domowych, w których nie da się precyzyjnie ustalić, w jakich godzinach będzie największe zapotrzebowanie na energię elektryczną. Nie jest to jednak właściwy wybór w przypadku, jeśli budynek jest ogrzewany elektrycznie. W takim wypadku najlepiej wziąć pod uwagę inną opcję.

Drugą taryfą energetyczną jest G12 – podzielona na dwie strefy czasowe. Niższa stawka na zakup energii obowiązuje przez 10 godzin w ciągu dnia, a dokładniej w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00. W godzinach drugiej strefy, 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00, obowiązuje natomiast stawka wyższa. Dotyczy to zarówno dni roboczych, jak i dni wolnych – soboty i niedzieli. Strefy czasowe, w zależności od dystrybutorów, mogą się nieznacznie różnić. Często proponowana jest także taryfa G12w, w której też mamy dwustrefowe rozliczanie, ale tańsza stawka obowiązuje również w ciągu całego weekendu, dlatego cena w tej taryfie przeważnie będzie wyższa. Przy zmianie w zakresie tych dwóch taryf nie jest wymagana zmiana licznika energii.

Inna taryfa G – G13 – jest dostępna tylko w sieci Tauron. Taryfa ta ma trzy różne ceny prądu, w zależności od pory dnia. Szczyt przedpołudniowy – strefa średnich cen w godzinach 7:00-13:00 (poniedziałek-piątek), następnie droższy szczyt popołudniowy, który dzieli się na programy o nazwach Lato i Zima. Lato przypada od 1 kwietnia do 30 września i wtedy szczyt popołudniowy obejmuje godziny 19:00-22:00. Zima trwa z kolei od 1 października do 31 marca i obejmuje godziny16:00-21:00. Dotyczy to również dni roboczych. Pozostałe godziny to te, w których prąd jest najtańszy. Dodatkowo taryfy z literą G w nazwie są przeznaczone dla klientów indywidualnych, np. gospodarstw domowych. Nie można z nich korzystać w przypadku, gdy w danym miejscu mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Jeśli jednak w budynku zarejestrowana jest jednoosobowa działalność gospodarcza, ale prowadzący ją domownik w jej ramach nie przyjmuje się klientów, wówczas taryfa G jest dozwolona.

Taryfy energetyczne: która będzie najbardziej korzystna?

Warto przeanalizować kwestię doboru taryfy pod kątem konkretnego budynku. My przyjrzymy się domowi jednorodzinnemu o powierzchni 150 m2 i rocznym zapotrzebowaniu na energię na poziomie 9000 kWh. W zapotrzebowaniu uwzględniona jest praca pompy ciepła Vaillant. Wybrana taryfa Tauron dotyczy powiatu krakowskiego (ceny prądu w zależności od miejscowości mogą być różne). W tabelce podano ceny netto.

W szczycie przedpołudniowym w taryfie G13 cena jest niższa niż całodobowa cena w taryfie G11. Oczywiście cena samej energii jest wyższa, ale wpływa na to również cena dystrybucji. Taryfa G13 przede wszystkim obowiązuje na ograniczonym obszarze, a co więcej, wymaga większej świadomości i konsekwencji w codziennym zużyciu energii. Trudno bowiem przyjąć jednoznacznie, jaki będzie udział energii w szczycie.

Poniżej porównanie taryf energetycznych, które są dostępne na terenie całego kraju, na podstawie cen jednego z dystrybutorów:

Na podstawie przedstawionych danych można zauważyć, że taryfa G12 będzie tańsza w przypadku, kiedy zużycie energii w szczycie będzie mniejsze niż około 71%. Zmiana na taryfę G12w będzie zaś opłacalna, jeśli około 40% zużycia energii przypada na okres, gdy trwa tania taryfa energetyczna.

Taryfa energetyczna – jak dobrać ją do własnych potrzeb?

Jaka taryfa do pompy ciepła będzie najlepsza dla Twojego domu? W większości przypadków bardziej opłacalny może się okazać wybór taryfy energetycznej dwustrefowej. Koszt w godzinach szczytowych jest wyższy, ale za to poza szczytem są znacznie niższe niż w taryfach jednostrefowych. Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma to, jak w ciągu doby i całego tygodnia rozkłada się zapotrzebowanie na energię w domu, a także to, ile czasu spędzasz poza domem i w jakich godzinach pracują Twoje urządzenia. W większości domów zużycie w szczycie nie jest wyższe niż 50%. Jednym z rozwiązań jest więc taka konfiguracja systemu, aby pompa ciepła mogła zużywać więcej energii w taryfie nocnej prądu. Warto przeprowadzić analizę na podstawie danych ze swojego licznika i dokonać świadomej decyzji.

Zmiana taryfy energetycznej nic nie kosztuje i można to zrobić na 12 miesięcy, zarówno przez formularz online, jak i w placówce sprzedaży dostawcy energii. Nie trzeba podpisywać nowej umowy, natomiast może być konieczna wymiana lub dostosowanie licznika, jednak to również odbywa się w całości na koszt danego dostawcy.

Mając większą wiedzę na temat taryf energetycznych, możesz zoptymalizować koszty eksploatacji swojej pompy ciepła. Sprawdź nowoczesne pompy Vaillant, z którymi ogrzewanie będzie bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Więcej informacji znajdziesz na stronach: https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/grupy-produktowe/pompy-ciepla/ i https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/produkty-i-systemy/arotherm-plus-64961.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *