Stopnie kominiarskie do blachodachówki

Spośród szeregu różnorodnych pokryć dachowych szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się blachodachówka. Dach pokryty blachą imitującą dachówkę wygląda estetycznie, ale nie to jest głównym powodem popularności tego materiału. Pokrycie dachu blachodachówką nie stanowi dużego obciążenia dla konstrukcji budynku, poza tym blachodachówka jest materiałem stosunkowo tanim i łatwym w montażu. Warto również dodać, że nie występują problemy z dostępnością akcesoriów dachowych do blachodachówki. Jednym z takich akcesoriów są stopnie kominiarskie.

Poruszanie się po dachu pokrytym blachodachówką

Blachę tworzącą symetryczne fale łatwo jest pokrzywić, dlatego osoba poruszająca się po dachu powinna wiedzieć, gdzie dokładnie znajdują się łączenia poszczególnych arkuszy blachy i w których miejscach może bezpiecznie postawić stopę. Warto jednak zaznaczyć, że ryzyko powstania wgniecenia zawsze istnieje, dlatego zamiast chodzić bezpośrednio po blachodachówce, lepiej przemieszczać się z wykorzystaniem stopni kominiarskich.

Stopnie kominiarskie montuje się przede wszystkim na odcinku prowadzącym od włazu dachowego do komina. W ten sposób tworzą się schodki, których zadaniem jest poprawienie komfortu i bezpieczeństwa osób przebywających na dachu. Stopnie kominiarskie wykorzystywane są w wielu sytuacjach, nie tylko podczas okresowych przeglądów komina. Mogą się przydać, gdy chcemy sprawdzić stan pokrycia dachowego po wichurze, wyczyścić zanieczyszczoną blachodachówkę czy zamontować antenę.

Ławy i stopnie kominiarskie

Sprawne poruszanie się po dachu umożliwiają wspomniane już stopnie kominiarskie do blachodachówki. Stopnie wyznaczają drogę do komina, gdzie z kolei powinny znajdować się ławy kominiarskie. Stopnie i ławy tworzą zestaw, który zapewnia wygodny dostęp do komina, w tym także do jego wnętrza. Ławy są większe niż stopnie, dlatego umożliwiają swobodne wykonywanie prac związanych z czyszczeniem przewodów kominowych czy renowacją samego komina.

Wysokiej jakości stopnie kominiarskie

Stopnie kominiarskie powinny być estetyczne i trwałe. Muszą solidnie przylegać do dachu, dlatego ważna jest jakość elementów montażowych dołączonych do zestawu. Stopnie nie powinny się w żaden sposób wyginać, ani przesuwać pod wpływem ciężaru (masy ciała osoby chodzącej po dachu). Nie powinny być też gładkie i śliskie – przeciwnie, wskazany jest montaż stopni o mocno chropowatej powierzchni.

Bardzo ważny jest także rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane stopnie kominiarskie i sposób zabezpieczenia przed korozją. W przypadku blachodachówki najlepiej sprawdzają się stopnie wykonane z blachy ocynkowanej ogniowo, co zapewnia im antykoryzyjność. Nie bez znaczenia jest również kolor stopni kominiarskich. Część osób uważa, że najlepiej wyglądają elementy w klasycznej czerni, inni starają się dobrać kolor stopni pod kolor pokrycia dachowego, co w zdecydowanej większości przypadków doskonale się udaje. Stopnie w barwie tożsamej bądź zbliżonej do koloru blachodachówki nie wyróżniają się na tle pokrycia dachowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *