Sprawdź nowe mieszkanie, zanim odbierzesz klucze

W życiu podejmujemy różne ważne decyzje – jedną z nich będzie zaś zakup własnego lokum. W tym całym procesie ważne są pewne aspekty, których nam, jako kupującym, pominąć absolutnie nie wolno. Jeżeli nie będziemy patrzeć deweloperowi na ręce, może się to dla nas skończyć koniecznością remontowania dopiero co zakupionego lokum.

Bez wątpienia wyobrażamy sobie przyszłe mieszkanie jako niemal rajskie cztery kąty, w których rozpoczniemy świetlaną przyszłość. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że zanim zaczniemy wybierać meble, najpierw zajmijmy się szczegółowym przestudiowaniem umowy deweloperskiej. Zazwyczaj znajdują się w niej ważne informacje o tym, jakie obowiązki leżą po stronie wykonawcy. W tym miejscu nie może dojść do żadnych nadużyć.

Deweloper nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, w jakim stopniu pracownicy budowy wywiązali się ze swoich obowiązków. Nie ma on wglądu w niedoróbki, które mogły być efektem pośpiechu lub niedbalstwa. Właśnie dlatego trzeba postawić na pomoc specjalisty, który przyjdzie z nami na odbiór mieszkania.

Odbiór techniczny – dlaczego taki istotny?

Sama kwestia odbioru kluczy jest czystą formalnością. Kiedy mamy pewność, że mieszkanie jest jak spod igły, możemy uścisnąć dłoń dewelopera i zacząć planować przeprowadzkę. Sygnalizujemy mu tym samym, że jest to od tej pory nasze mieszkanie i zrzeka się on prawa własności co do niego.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że owe mieszkanie musi faktycznie być skończone. Jeżeli na przykład podłoga nie jest w dobrym stanie, to w bardzo szybkim czasie zacznie ona nas chłodzić w zimie. Powinna mieć ona kilka warstw, które ocieplają podłogę. Krzywe kąty również nie będą czymś, co jest stanem pożądanym – przysunięcie do nich szafy czy regału będzie stanowiło problem.

Kogo zabrać na odbiór techniczny?

Odbiór mieszkań – Kraków jest jednym z miast, w którym rynek deweloperski kwitnie – jest niezwykle ważnym procesem, w związku z czym warto zaangażować w niego kogoś z zewnątrz. Przykładowego fachowca możemy znaleźć na tej stronie: https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/krakow.  Specjalista z odpowiednimi narzędziami przeczyta umowę deweloperską, a następnie powie nam, czy wszystko jest zgodne z jej zapisami. Dopiero, kiedy stan faktyczny będzie naprawdę spełniał oczekiwania, będziemy mogli zamieszkać w naszym nowym domu.

Podsumowując, na sprawdzeniu mieszkania lepiej nie oszczędzać. Remonty po niedoróbkach potrafią być naprawdę kosztowne, a niektóre niedopatrzenia mogą stać się nawet niebezpieczne. Pamiętajmy o tym, że do specjalisty możemy się udać zawsze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *