Zmieniają się przyzwyczajenia Polaków, choć nie da się ukryć, że pijemy dużo i dość często. Poza wódką i piwem pojawiają się szlachetne alkohole, które oczywiście wymagają też specjalnej oprawy. Nie tylko w barach, ale również w domach pojawiają się więc szklanki do whisky, kieliszki do różnych rodzajów win czy też koniaku oraz wiele innych propozycji. Nie jest wszystko jedno bowiem, jak podaje się alkohol, bo kształt naczynia, grubość szkła oraz jego wysokość mają wielkie znaczenie.
- Jak podawać alkohol?
- Co wybrać do wódki, a co do whisky?
- Kształty i wielkości
Jak podawać alkohol?
Szkło do podawania alkoholu to pewna klasyka. Rewelacyjnie się prezentuje, dobrze leży w dłoni i w wielu wariantach jest wyrazem pewnej elegancji czy też klasy. Prawdziwi koneserzy przykładają bardzo dużą uwagę do tego, w jakim kieliszku podaje się białe, a w jakim czerwone wino, jak wyglądają szklaneczki do whisky i jak serwuje się drinki. Oczywiście szkła o różnych kształtach i wielkościach są dedykowane również do napojów bezalkoholowych. Nie jest to wiedzą tajemną i każdy powinien znać przynajmniej podstawy.
Co wybrać do wódki, a co do whisky?
To, jakie wybierze się kieliszki do wódki, likieru, wina to nie tylko kwestia estetyczna. Oczywiście różne propozycje będą się tak a nie inaczej prezentować na stole, ale również pozwolą wydobyć z alkoholu najlepsze aromaty. Dużą popularnością wśród miłośników klasyki cieszą się naczynia kryształowe. W nowoczesnych stylizacjach sprawdza się natomiast gładkie szkło. Tu oczywiście również królują okresowe mody i zdecydowanie więcej będziemy wymagać w restauracji czy barze niż w warunkach domowych. Choć gdy spodziewamy się gości, to warto się postarać.
Kształty i wielkości
Sama ilość szklanych propozycji może przyprawić o ból głowy. Szklanki do whisky dostępne są kilku lub kilkunastu wariantach, a kieliszki do wódki zachwycają różnymi kształtami i pojemnościami. A przecież wybór powinien być prosty i oczywisty. Warto oczywiście zwrócić uwagę także na to, by naczynie dobrze leżało w dłoni. Przy wyborze kieliszków do wina ważna będzie wysokość nóżki i kształt czaszy. Niezależnie więc od tego, czy sięgamy po klasykę, nowoczesne propozycje czy kryształy, warto pamiętać o tym, że szkło musi nam się podobać i wpisywać się w aranżację wnętrza. Tu trendy też się zmieniają.
Z zasady kieliszki do wina czerwonego są większe i bardziej pękate niż propozycje do białego. Poza tym kształt naczynia powinien również być uzależniony od wieku wina – im starszy alkohol, tym bardziej „brzuchaty” powinien być kieliszek. Wino wtedy na styczność z powietrzem na większej powierzchni.