Sposoby na idealne dopasowanie okien do stylu wnętrza oraz elewacji budynku

Zaczerpnij inspiracji i bądź prawdziwym mistrzem projektowania wnętrz! W pierwszej chwili może wydawać Ci się, że kolor okien nie ma dużego znaczenia przy projektowaniu wyglądu budynku zarówno zewnątrz, jak i w środku. Jednak taki detal jak kolor ram okiennych ma naprawdę duże znaczenie. Źle dobrane okna mogą zniszczyć nawet najpiękniej urządzony dom!

Kolor okien a elewacja budynku

Dobranie koloru okien do elewacji budynku to nie taka prosta sprawa. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko ogólny wygląd, jaki chcesz uzyskać, ale także poszczególne elementy wchodzące w skład całości. Barwa ram okiennych i ościeżnic musi współgrać z całą elewacją. Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest kolor ścian. Na początku przeanalizuj także wykończenie dachu. Użyte będą blachy, dachówka czy łupka? Jaki będzie ich kolor?

Następnym krokiem jest dobranie okien do rodzaju i koloru stolarki, czyli drzwi zewnętrznych, tarasowych, garażowymi i okiennicami. Zwróć także uwagę na rodzaj oraz barwę materiałów, których używasz: kamienia, cegły, boazerii.

Rozumiemy, że dopasowanie koloru okien do całej elewacji budynku nie jest taką prostą sprawą. Jednak istnieje wiele magazynów dotyczących tematyki projektowania domów od podstaw. Sam Internet jest też wielkim źródłem inspiracji. Warto poszukać projektu, który będzie zbliżony do naszego. W ten sposób można podpatrzeć bardzo wiele rozwiązań, na które samodzielnie byśmy nie wpadli. Przy wyborze koloru okien należy także wziąć pod uwagę najbliższe środowisko domu. Dla przykładu, jeżeli budynek znajduje się pobliżu ruchliwej ulicy, ciemne ramy okienne będą ciągle zakurzone.

Kolor okien a wnętrze budynku

Tak jak wspominaliśmy kolor oraz typ okien powinien być dopasowany nie tylko do elewacji budynku, ale również stylu wnętrza. Tutaj także należy dopasować wszystkie elementy wyposażenia.

Okna należy dobrać do koloru:

  • Posadzki
  • Drzwi wewnętrznych
  • Stałych dekoracji np. obrazów, dodatków itp.
  • Parapetów

Projektując, a także urządzając wnętrze, zazwyczaj masz w głowie styl, w jakim chcesz, aby było ono wykonane. Charakter pomieszczenia również w dużej mierze definiuje rodzaj i kolor okien, które należy dobrać. Dom w stylu rustykalnym nie będzie dobrze komponował się z aluminiowymi oknami. Warto również pamiętać o tym, że ciemne ramy okienne zazwyczaj pasują do bardzo nowoczesnych i eleganckich wnętrz. Natomiast pomieszczenia w stylu skandynawskim, rustykalnym czy klasycznym lubią się z jasnymi elementami wyposażenia.

Kolor okien a aranżacja wnętrz

Jeżeli chcesz postawić na niezwykle modne ostatnio czarne okna, z pewnością konieczne będzie zastosowanie tej barwy choćby w niewielkich elementach dekoracyjnych. Postaw na czarny stolik kawowy, czarny żyrandol lub inny dodatek. Niezależnie od tego, jakie dokładnie okna wybierzesz, te odznaczające się minimalistycznym stylem silnie definiują całe wnętrze. To sprawi, że całe pomieszczenie jednoznacznie musi być utrzymane w nowoczesnym stylu. Nie możesz sobie już tutaj pozwolić na tradycyjne obrusy czy serwety, bo będą one po prostu wyglądały źle.

Jeżeli początkowo wydawało Ci się, że kolor okien nie ma kluczowego znaczenia, myślimy, że po przeczytaniu tego artykułu, już wiesz, że jest inaczej! Zanim wybierzesz rodzaj i kolor okien, musisz przede wszystkim przemyśleć, w jakim stylu chcesz zaprojektować cały swój dom. Następnie należy zwrócić uwagę na charakter zarówno elewacji, jak i całego wnętrza. Oprócz estetycznej kwestii, jak wiadomo, zależy Ci również na wysokiej jakości. Kup okna we Wrocławiu firmy Bianex.pl, a na pewno nie pożałujesz swojej decyzji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *