Renowacja pomników – o czym należy pamiętać?

Dbałość o stan zabytków, w tym pomników jest bardzo ważna, dlatego konieczne jest przeprowadzanie okresowych kontroli ich stanu. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń zlecana jest renowacja, która przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych pracowników. W dzisiejszym tekście przedstawimy wszystko, co powinniście wiedzieć o odnawianiu pomników. Już teraz pamiętajcie, że bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniego sprzętu. Warto zdecydować się na profesjonalne rusztowania.

Renowacja pomników – najważniejsze informacje

Bądźmy szczerzy, wszystko, co wyszło spod rąk ludzkich, prędzej czy później będzie trzeba wyremontować. Dotyczy to także zabytków, które mogą ulegać zniszczeniu pod wpływem wilgoci, wiatru, soli, a nawet kwaśnych deszczy. Także porost biologiczny może powodować uszkodzenia. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów, które przez długi czas pozwolą zabezpieczyć pomniki przed uszkodzeniami, a jednocześnie w znaczący sposób poprawią ich estetykę. Warto tutaj pamiętać, że zabiegi renowatorskie mają na celu odtworzenie określonych fragmentów pomnika, które zostały utracone na skutek czynników zewnętrznych. Konieczne jest zastosowanie specjalnych materiałów, ale i zatrudnienie specjalistów, dzięki którym efekty będą imponujące. Warto pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, że na renowację zabytków można uzyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek i czekać na decyzję.

Uzyskanie zgody od konserwatora zabytków jest niezbędne

Aby móc wyremontować zabytek, niezbędne jest uzyskanie zgody od konserwatora zabytków. Taki wniosek należy złożyć do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który w ciągu 30 dni wyda decyzję. Oczywiście trzeba pamiętać, że przeprowadzenie renowacji nie jest łatwe i wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Niezbędna często jest siatka z włókna szklanego, a także specjalne masy gipsowe, tynkowe, czy też farby. Także klej musi być najwyższej jakości i spełniać określone standardy. We wniosku należy uwzględnić cały plan renowacji zabytku i to jakie materiały zostaną użyte. Na tej podstawie konserwator zabytków wyda decyzję. W przypadku pomników renowacja może obejmować natryski cieplne powłok ochronnych, które mogą zawierać minerały np. cynk i brąz. Również repliki wykonywane są w ten sposób, gdyż na odlew gipsowy stosowany jest natrysk cynkowy, a następnie z brązu. W przypadku renowacji w grę wchodzi jeszcze patynowanie.

Sprzęt to podstawa

W przypadku renowacji pomników należy również dobrać odpowiedni sprzęt. Do wysokich pomników niezbędne jest zastosowanie rusztowania. Może być to model modułowy, który sprawdza się w przypadku konstrukcji o nieregularnych kształtach. Zapewnia to komfort pracy specjalistom. Renowacja może być wykonana również przy użyciu podestów ruchomych. Jeśli dokonywana jest na miejscu, gdyż nie ma możliwości przeniesienia pomnika, to należy wybrać podest ruchomy z napędem spalinowym. Konieczne jest dobranie odpowiedniego wysięgnika i właściwej wielkości platformy roboczej. Niezależnie od użytego sprzętu musi on zapewniać stabilność konserwatorom przy wykonywaniu precyzyjnych prac.

Profesjonaliści na wagę złota

Bardzo ważne jest także zatrudnienie odpowiednich pracowników. Znalezienie najlepszych profesjonalistów może nastręczać wielu problemów, wszak jeżeli trafimy na tych niezbyt dobrych to może się okazać, że efekt nie będzie zachwycający. Na samym początku trzeba sprawdzić czy dana firma posiada odpowiednie uprawnienia, które są niezbędne podczas takich prac. Kolejnym bardzo ważnym elementem są opinie. Warto jeszcze poprosić o referencję. Kolejnym ważnym aspektem jest cena, oczywiście, jeżeli jest zbyt niska to i jakość może być adekwatna w stosunku do niej. Najlepiej więc przeprowadzić przetarg, aby móc porównać wszystkie oferty i wybrać tę najlepszą.

Renowacja pomnika właściwie przeprowadzona sprawi, że ten zabytek będzie doskonale się prezentował przez następne długie lata. A więc absolutnie nie można oszczędzać na materiałach, lecz zawsze trzeba kierować się jakością, dzięki temu efekty będą doskonałe. Wszystkie etapy należy skrupulatnie zaplanować, a więc jest to także czasochłonne zajęcie, ale efekt będzie tego wart.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *