Drzwi natryskowe do kabiny – jakie wybrać?

Kabiny natryskowe są najczęściej wybieranym elementem wyposażenia łazienki. Idealnie sprawdzają się kiedy powierzchnia łazienki jest zbyta mała, aby zmieścić w niej wannę. Takie rozwiązanie jest doskonałe dla osób starszych, które mają ograniczoną zdolność ruchową lub też dla osób ceniących sobie oszczędność wody. Jednym z najczęściej spotykanych wejść do kabiny są przeszklone drzwi. W zależności od ich konstrukcji i sposobu otwierania na rynku dostępne jest sporo modeli. Dobrze dobrane drzwi natryskowe nie zajmują dużo miejsca podczas i otwierania, a niektóre z nich potrafią nawet optycznie powiększyć powierzchnię łazienki. Jakie z nich wybrać, aby pasowały do wnętrza i posłużyły nam przez długie lata? 

Wybór kształtu drzwi

W pierwszym kroku trzeba zwrócić dokładną uwagę na warunki zabudowy łazienki. Dużą rolę odgrywa tu umiejscowienie pozostałych sprzętów takich jak pralka, toaleta czy meble łazienkowe. Po wstępnej ocenie przestrzeni będziemy mogli zdecydować o kształcie drzwi jak i kierunku ich otwierania. Jeśli dysponujemy, naprawdę niewielką przestrzenią najlepszym rozwiązaniem, będą tutaj drzwi przesuwne. Dzięki zastosowaniu rolek i profili, w których umieszczone jest szkło, masa drzwi rozkłada się równomiernie, przez co nie dochodzi do przeciążenia. Mniej popularne okazują się być drzwi łamane i wnękowe, które montuje się w trudno dostępnych miejscach. Idealnie sprawdzają się tam gdzie istnieje duże ryzyko fizycznego uszkodzenia podczas ich otwierania.

Wybór właściwego rozmiaru drzwi

Wybierając drzwi należy pamiętać, że zajmować one powinny cały front kabiny. Ich szerokości wahają się od 70 do 120 cm. Istnieje też możliwość wykonania drzwi natryskowych na wymiar. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ich koszt będzie wyższy w porównaniu ze standardowymi wymiarami.

Materiał wykonania

Najpopularniejsze i zarazem najczęściej spotykane są drzwi natryskowe wykonane ze szkła hartowanego. Do wyboru mamy drzwi przezroczyste, matowe, z nadrukiem lub barwione na określony kolor. Szkło jest rozwiązaniem trwalszym niż tworzywo sztuczne. Nie wypada z aluminiowych ramek i rzadko pęka.

Łatwość czyszczenia

Dokonując zakupu drzwi natryskowych warto mieć na uwadze łatwość ich czyszczenia. Niektóre z drzwi oferowanych na rynku armatury łazienkowej wyposażone są w system mocowania, który bez problemu umożliwi ich uchylenie bądź całkowite odczepienie. Dzięki temu nie będziemy mieć problemu z wyczyszczeniem brudu z zakamarków i szczelin u dołu kabiny. Niektórzy producenci stosują na powierzchni kabin specjalne powłoki, które zapobiegają osadzaniu się kamienia. Warto wybrać takie rozwiązanie by móc cieszyć się dłużej czystością.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *