Z oświetlenia LED korzystamy coraz częściej. W wielu sytuacjach zastępuje ono tradycyjne formy oświetlenia. Sprawdza się zarówno jako oświetlenie dodatkowe, wprowadzające nastrój do danego miejsca, jak i jako oświetlenie główne. W obu przypadkach możemy korzystać nie tylko z gotowych systemów oświetleniowych, ale także skomponować je samodzielnie.
Instalacje systemów LED – kto z nich korzysta?
Z instalacji LED korzystają nie tylko osoby urządzające swoje cztery kąty w nowoczesnym, awangardowym stylu. Często, świetnie komponuje się także z wystrojem tradycyjnym, rustykalnym czy minimalistycznym.
Istnieją najróżniejsze sposoby wykonania instalacji LED. Szczególnie chętnie stosowanym rozwiązaniem jest instalowanie taśm z diodami przy krawędzi podwieszanych sufitów, a także w innych miejscach, gdzie ich światło będzie tworzyć przyjemną dla oka łunę. W takiej formie znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach prywatnych – sypialni, łazience, ale także w tych, w których spędzamy dużo czasu w ciągu dnia – salonie, korytarzach, kuchni.
Wiele osób korzysta z taśm ledowych w celu ozdoby swoich mebli – szafek, regałów czy łóżek. Dzięki niedużej objętości takich systemów oświetleniowych, mamy możliwość dosłownie „wciśnięcia” ich w niemal każdy, nawet najbardziej ciasny, kąt. Warto przy tym podkreślić, że systemy LED często dają możliwość uzyskania wyjątkowo jaskrawych odcieni poszczególnych barw, a także regulacji poziomu nasilenia jasności. W rezultacie, za ich pomocą możemy wykreować najbardziej różnorodną atmosferę w danym miejscu.
Systemy LED stosowane są także w towarzystwie ozdób wieszanych na ścianach – takich jak obrazy, plakaty i inne dekoracje. Pozwalają uwypuklić ich wygląd, podkreślić siłę oddziaływania wizualnego lub po prostu – dobrze się komponują.
Specyfika świetlenia LED
Działanie systemów LED jest zupełnie inne niż tradycyjnych źródeł światła. Przede wszystkim, w ich konstrukcji znajdują się niewielkie diody – półprzewodniki zasilane niewysokim napięciem. Najczęściej, nie przekracza ono 4 V.
W rezultacie – oświetlenie takie jest wyjątkowo energooszczędne. Jego stosowanie jest ekonomiczne z perspektywy osób szukających sposobów na obniżenie wydatków związanych z użytkowaniem mieszkania.
Również samo wykonanie instalacji LED nie jest dużym wydatkiem. Mamy do wyboru zarówno możliwość zakupu gotowe taśmy z diodami, wyposażonej w zasilacz, jak i samodzielnego wykonania takiej instalacji. Z tej ostatniej opcji korzystają szczególnie chętnie osoby, które lubią eksperymentować z wystrojem swoich czterech kątów, lub które dopiero przygotowują się do ich urządzenia. Wówczas, warto sięgnąć po sprawdzonych dostawców systemów oświetleniowych, wśród których szczególnie pozytywnie wyróżnia się oferta: https://sklep.profiled.pl/.
Systemy LED są także niezwykle trwałe i odporne na różnego rodzaju obrażenia mechaniczne. Stanowi to ich mocną stronę, zwłaszcza na tle takich tradycyjnych rozwiązań jak żarówki. Te ostatnie są wyjątkowo podatne na uszkodzenia – pękają przy niemal każdym zderzeniu z twardym obiektem. Systemy LED są ponadto odporne na działanie kurzu, pyłków i wilgoci, które nie dostają się do ich wnętrza. Dzięki temu możemy je instalować w takich miejscach jak łazienka.
fot. sklep.profiled.pl