Osłony balkonowe – ochronne siatki na balkon, siatki cieniujące, balkonowe maty bambusowe – co wybrać?

Niezależnie od piętra, na którym się mieszka, warto pomyśleć o osłonie balkonowej stanowiącej zabezpieczenie dla samej konstrukcji, jak i dla osób czy zwierząt znajdujących się na balkonie. Oferta w tym zakresie jest dość szeroka. Które z proponowanych rozwiązań będzie najlepsze? To zależy…

Osłony balkonowe wykorzystywane są z różnych powodów. Mogą służyć jako ochrona przed wiatrem, słońcem, wilgocią, albo stanowić skuteczną przeszkodę dla brudzących balkon gołębi. Osłona balkonowa montowana jest niekiedy także po to, by odizolować się nieco od świata zewnętrznego (na przykład od wścibskiego wzroku sąsiadów). Okazuje się również niezwykle istotna wówczas, gdy na balkonie bawi się małe dziecko lub przebywa niewielki, domowy zwierzak, który może po prostu wypaść. Biorąc to wszystko pod uwagę, należy wybrać produkt, który dzięki swoim właściwościom i jakości sprosta danemu zadaniu.

Ochronna siatka na balkon

„Klasyczne” siatki balkonowe wykorzystywane są przede wszystkim do ochrony przed wypadnięciem z balkonu i po to, by nie odwiedzali go niechciani goście z zewnątrz  (na przykład ptaki albo kot sąsiadów). Tego typu siatki balkonowe uznanych producentów wykonane są przeważnie z polietylenu wzmocnionego metalowym drutem. Dzięki temu, wyróżniają się odpowiednią wytrzymałością mechaniczną – na rozciąganie, rozrywanie, drapanie czy też przegryzanie siatki przez domowe zwierzęta. Dobry produkt jest na to odporny.

 Dekoracyjna mata balkonowa chroniąca przed wzrokiem, wiatrem i słońcem - sieci-siatki.pl

Fot. Dekoracyjna mata balkonowa chroniąca przed wzrokiem, wiatrem i słońcem.

Co więcej, taka siatka na balkon jest również odporna na działanie promieniowania UV oraz zmienne warunki atmosferyczne. Nie traci więc walorów estetycznych ani swoich właściwości fizycznych. Decydując się na takie zabezpieczenie balkonu, lepiej wybrać siatkę o drobnych oczkach – jest bezpieczniejsza zarówno dla małych dzieci, jak i małych zwierząt. Uwaga – siatki na balkon mogą być użyte także na tarasach czy w oknach!

Balkonowa siatka cieniująca

„Standardowe” siatki balkonowe służą ochronie dzieci i zwierząt domowych i/lub ochronie balkonu przed ptakami. Na rynku dostępne są jednak także siatki na balkon, za pomocą których można zabezpieczyć go przed słońcem. Siatki cieniujące, bo o nich tu mowa, wykorzystywane są między innymi po to, aby uchronić balkonowe rośliny przed zbyt dużym nasłonecznieniem i stworzyć na balkonie w upalne dni przyjemny cień. Cieniująca siatka balkonowa przydaje się również wtedy, gdy chce się osłonić balkon przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz.

Decydując się na taką osłonę, warto sprawdzić wcześniej jej parametry techniczne. Każda cieniująca siatka ochronna na balkon jest bowiem opisana (najważniejszym dla niej) parametrem zacienienia – może on wynosić od 50 do aż 90%. Jeśli szukasz dobrych siatek – czy to cieniujących czy ochronnych – sprawdź ofertę dostępna na: https://sieci-siatki.pl/

Mata bambusowa na balkon 

Na koniec produkt, który wybierany jest na balkon przede wszystkim ze względów estetycznych. Mata bambusowa stanowi bowiem dość atrakcyjną dekorację, która przy okazji pełni też funkcje ochronne – między innymi jako osłona przeciwwiatrowa. Częściowo zabezpiecza ona również różne przedmioty przed wypadnięciem z balkonu. Maty tego typu są stosunkowo odporne na wpływ zmiennych warunków atmosferycznych, ale nie dają całkowitej gwarancji bezpieczeństwa w przypadku ochrony zwierząt domowych przed wypadnięciem.

Bambus na balkon nie jedynym pomysłem na dekorację tej przestrzeni. Sporą popularnością cieszą się także mata wiklinowa czy mata trzcinowa. Trzcina na balkonie może zresztą pojawić się także w postaci różnego rodzaju dodatków. Tkanina na balkonie sprawdzą się natomiast najmniej, jeśli chodzi o praktyczne podejście. Wygląda dobrze, ale szybko się brudzi i niszczy.

***

Na który produkt się zdecydować? To zależy od indywidualnych potrzeb. Standardowa siatka balkonowa skutecznie zabezpieczy dzieci, zwierzęta i przedmioty przed wypadnięciem oraz będzie dobrą zaporą dla gołębi, modele cieniujące ograniczą wpływ promieni słonecznych, a mata na balkon spełni głównie funkcję dekoracyjną. Kupując siatki czy maty balkonowe, zawsze warto korzystać z ofert sprawdzonych producentów, gwarantujących jakość materiałów i wykonania, a także dołączenie do produktów niezbędnych zestawów montażowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *