Na czym polega hydroizolacja?

Bezpośredni kontakt z wodą oraz wilgoć miewają destrukcyjny wpływ na wiele rodzajów materiałów konstrukcyjnych budowli. Niestety, hydrofobowość jest cechą stosunkowo niewielkiego ułamka wszystkich budulców używanych we wnoszeniu i wykańczaniu budynków. Skuteczna ochrona przed wilgocią staje się konieczna, by zapobiec szybkiej degradacji elementów konstrukcyjnych. To właśnie w tym celu stosuje się hydroizolację.

Czym jest hydroizolacja?

Hydroizolacja to pojęcie, którego używa się w stosunku do procesów lub materiałów wykorzystywanych do zabezpieczania powierzchni i elementów konstrukcyjnych przed wpływem wody i wilgoci. Celem jej stosowania jest poprawa poziomu odporności na te czynniki wybranych obszarów konstrukcji. Pod pojęciem hydroizolacji mogą kryć się najróżniejsze preparaty i materiały, dlatego należy pamiętać o tym, by uważnie dobierać produkty, cały czas mając na uwadze ich docelowe przeznaczenie. Hydroizolację dzielimy m.in. ze względu na typ powierzchni. Zabezpieczanie w ten sposób ścian nazywamy hydroizolacją pionową, a ochronę podłoży — hydroizolacją poziomą.

Dlaczego hydroizolacja jest tak istotna?

Zabezpieczenie elementów konstrukcji budynku przed wpływem wody jest niezwykle istotne. Przenikająca do ich wnętrza wilgoć może powodować zmiany w ich strukturze, co w efekcie wpłynie na pogorszenie się wytrzymałości materiału. Osadzająca się na tego rodzaju powierzchniach woda stwarza również dogodne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Na szkodliwy wpływ kontaktu z wodą narażone są nawet tak pozornie trwałe materiały jak beton.

Hydroizolacja to niezwykle istotny krok wykańczania takich pomieszczeń jak kuchnie, łazienki, zabudowane balkony czy dachy. Nie bez znaczenia pozostaje ona także w przypadku piwnic, fundamentów budynku oraz innych elementów osadzonych poniżej poziomu gruntu — nieustannie przenikająca z ziemi wilgoć stanowi duże zagrożenie dla integralności użytych materiałów. Hydroizolację często stosuje się również w przypadku nieosłoniętych schodów zewnętrznych, które pozostają stale narażone na deszcze, opady śniegu, mróz i nagłe zmiany temperatur.

Jak wybrać technikę hydroizolacji?

Wybór metody zabezpieczania pomieszczeń i elementów konstrukcyjnych przed wilgocią należy podyktować czynnikami takimi jak panujący w danym obszarze poziom wilgoci, ryzyko występowania bezpośredniego kontaktu z wodą czy kształt zabezpieczanego obiektu. Należy pamiętać, że niektóre produkty spełniają swoją funkcję wyłącznie w określonej temperaturze.

Do najpopularniejszych narzędzi i akcesoriów do hydroizolacji należą papy, folia w płynie czy taśma hydroizolacyjna. W pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie nierzadko stosuje się również uszczelki ścienne. Zaawansowane prace hydroizolacyjne mogą wymagać użycia specjalistycznych mat uszczelniających bądź mas klejąco-uszczelniających. Wszystkie te produkty znaleźć można na przykład w Bricoman — aktualną ofertę sklepu znajdziesz na stronie https://www.bricoman.pl/kleje-i-chemia-do-plytek/hydroizolacja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *