Hydroizolacje natryskowe to metoda aplikacji specjalistycznych powłok przeciwwilgociowych za pomocą natrysku hydrodynamicznego. Służą one do zabezpieczenia powierzchni budynku lub innej struktury (np. most czy zbiornik) przed dostawaniem się wody. Najczęściej stosuje się je do hydroizolacji dachów, tarasów czy fundamentów.
Powłoki te mogą być wykonane z różnych materiałów – poliuretan, polimocznik, żywice epoksydowe, masy bitumiczne. Aktualnie na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych materiałów, które można stosować na różne powierzchnie przy różnych warunkach środowiskowych. Zaobserwować można dynamiczny rozwój produktów przeznaczonych do natrysku hydrodynamicznego. Wynika to wielu zalet jakie niosą za sobą hydroizolacje natryskowe.
Zalety hydroizolacji natryskowych
Do największych atutów tej metody hydroizolacji niewątpliwie należą wszechstronność zastosowań, szybkość i efektywność aplikacji, a także właściwości fizykochemiczne samych materiałów. Hydroizolacje natryskowe mogą być stosowane na różnych powierzchniach, takich jak papa, beton, blacha, itp. i przy różnych konstrukcjach, takich jak obiekty mieszkalne, przemysłowe, zbiorniki, tunele czy mosty.
Natryskowe powłoki hydroizolacyjne są szybkie w aplikacji i pozwalają na pokrycie dużych powierzchni w krótkim czasie przy stosunkowo niedużym nakładzie robocizny w porównaniu z innymi metodami. Dzięki temu inwestorzy mogą liczyć na szybką realizację robót.
Większość powłok natryskowych wykazuje się elastycznością, co sprawia, że mogą pracować razem z ruchem budynku lub konstrukcji, a to bezpośrednio przekłada się na trwałość i odporność na uszkodzenia.
Zastosowanie hydroizolacji natryskowych
Hydroizolacje natryskowe są szczególnie przydatne przy pracach remontowych lub przy naprawie istniejących powłok hydroizolacyjnych. Pozwalają na szybkie i skuteczne pokrycie dużych powierzchni więc z powodzeniem wykorzystywane są w budownictwie przemysłowym, rolniczym itp. Co raz częściej jednak wykorzystywane są na obiektach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej jako alternatywa do popularnych materiałów izolacyjnych.