Modne fotele do salonu i sypialni – projektant doradza!

Sofa, szezlong, a może fotele – co wybrać, by nasz pokój wypoczynkowy lub rodzinny salon był miejscem przyjaznym, komfortowym i wyposażonym w gustowne i piękne meble? Co więc wybrać, by meble wypoczynkowe rzeczywiście zasłużyły na to miano.

Czy fotele mogą zastąpić rozkładane sofy i narożniki?

Niejeden raz wymierzając nasz przyszły dzienny salon i jednocześnie wizualizując rozkład umeblowania, zastanawiamy się czy wybrać pojedynczą sofę, czy może narożnikową kanapę. Tymczasem fotele w różnorodnym ustawieniu świetnie spełnia rolę mebli wypoczynkowych. Mimo, iż koncept taki nie jest nowy, to bardzo niewielu użytkowników sięga po ten wzorzec. A szkoda, bowiem pojedyncze fotele (nawet te największe, np. ogromne fotele uszaki) ustawione w pewnym układzie nie zajmą tyle przestrzeni co najmniejsza nierozkładana sofa. Kolejnym atutem zestawu foteli jest to, iż możemy je niemalże bezproblemowo przemieszczać i dostosowywać do nagłych, niespodziewanych wymagań użytkowych. Ileż to razy przecież, przydałyby się dodatkowe fotele, gdy na dłuższą imprezę wpadają znajomi w większej grupie? A dzieciaki, które chcą w obecnych czasach siedzieć każde osobno i z własnym cyfrowym urządzeniem? Czasy, które zobrazowały sceny z uroczych i nieco naiwnych „Przyjaciół”, gdy wszyscy gnieździli się na jednej, nieco przyciasnej kanapie – powoli, acz stanowczo odchodzą w niebyt.

Tak więc, fotele znakomicie spełnią funkcje użytkowe, a jednocześnie dzięki nim będzie można wypełnić przestrzeń salonu. Rozstawmy fotele w półkolu, z centralnie ustawionym stolikiem kawowym. Lub w oddalonych punktach pokoju, tak by powiększyć ciągi komunikacyjne w poprzek pomieszczenia. Do sofy dobierzmy pod względem kolorystycznym i stylistycznym fotele typu uszak, i ustawmy je symetrycznie po bokach pod kątem 45 stopni. Pomysłów na to, jak zaaranżować pokój dzienny, używając w tym celu fotele jest jak widać bardzo wiele.

Fotele idealne – czyli właściwie jakie?

Większość designerów i w następnej kolejności producentów, z grubsza rzecz ujmując, określa wymiary decydujące o wygodzie i zdrowiu na: 40-60 cm głębokości siedziska oraz 50 cm szerokości. Rzecz jasna wymiary te mogą nieco różnić się w odmiennych modelach, gdzie przykładowo, fantazja projektanta podyktowała krzywiznę oparć lub obrysu siedziska. Niemniej optymalna głębokość siedzenia, odpowiednie nachylenie oparcia oraz wyważenie twardości wypełnienia, sumarycznie pozwolą odciążyć kręgosłup, dzięki czemu całe ciało otrzyma właściwe podparcie.

Inna sprawa to zapewnienie komfortu naszym zmęczonym po całym dniu, nogom. Już dawno bowiem zauważono, iż fotele wyposażone w podnóżek, to nie ekstrawagancja, tylko znakomity pomysł sprzed kilku stuleci. W ten sposób wypoczywały niegdyś pokolenia europejskich mieszczan. Jeśli więc powyżej nakreślony koncept urządzenia miejsc relaksu za pomocą kilku foteli nie przypadnie nam do gustu, znajdźmy miejsce choć na jeden fotel z rozkładanym podnóżkiem lub dostawianym osobno.

Wybierając fotele do naszego apartamentu, sprawdźmy czy pianka poliuretanowa lub sprężyny w siedzisku i oparciu nie są zbyt miękkie. Muszą być na tyle plastyczne, by ulegać ciężarowi i kształtowi naszego ciała, ale nie mogą być zbyt miękkie. Spowoduje to bowiem, nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *