Inteligentny budynek to pojęcie, które odnosi się do nowoczesnych domów. Co się pod nim kryje? Jaką funkcjonalność może posiadać inteligentny budynek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest inteligentny budynek?
Jak wspomniano we wstępie inteligentny budynek to nowoczesny dom. Należy jednak sprecyzować, że nie chodzi tutaj o nowoczesny projekt budynku, ale inteligentny dom, w którym została zastosowana odpowiednia automatyka domowa. W efekcie systemy wchodzącej w jej skład (np. rolety zewnętrzne, ogrzewanie, oświetlenie itp.) wzajemnie się ze sobą komunikują, dzięki czemu optymalizują swoje działanie. W tym miejscu warto podkreślić, że technologia smart home może składać się również na inteligentne mieszkanie, ponieważ w budynkach wielorodzinnych także można zastosować wiele tego typu rozwiązań. Sterowanie nimi odbywa się z poziomu dedykowanej wizualizacji/aplikacji, która umożliwia zarządzanie systemami zarówno z wnętrza budynku, jak i z dowolnej lokalizacji dzięki łączności internetowej.
Inteligentny budynek – funkcjonalność
Inteligentny budynek to dom, w którym można zainstalować szereg automatycznych systemów ułatwiających codzienne użytkowanie. Podstawą funkcjonalnością jest z reguły inteligentne oświetlenie, które może obejmować zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne źródła światła. Równie popularne są automatyczne rolety, a integrując z nimi alarm i monitoring można zdecydowanie podnieść bezpieczeństwo w budynku. Warto również mieć świadomość, że inteligentny dom to nie tylko komfort, ale również realne oszczędności na eksploatacji. Umożliwia to inteligentne sterowanie ogrzewaniem, które pozwala zoptymalizować ilość zużywanej energii. Na system oszczędzania energii może składać się również rekuperacja oraz klimatyzacja, czyli rozwiązania wspomagające ogrzewanie. Co jeszcze może obejmować projekt inteligentnego domu? Możliwości jest wiele, ponieważ w ramach smart home można połączyć wiele urządzeń RTV i AGD, co pozwala wygodnie nimi sterować. Ciekawą funkcjonalnością jest także system multiroom audio, który pozwala odtwarzać muzykę we wszystkich pomieszczeniach budynku z jednego, wspólnego źródła.
Cena inteligentnego domu
Ile może kosztować inteligentny dom? Trudno udzielić jednoznaczną odpowiedź na to pytanie, ponieważ cena inteligentnego domu uzależniona jest przede wszystkim od jego funkcjonalności. Poza tym może różnić się również w zależności od producenta rozwiązań, czy zastosowanej technologii łączności. W związku z tym jaki system wybrać? Przede wszystkim elastyczny, czyli taki, który umożliwia ewentualną rozbudowę funkcjonalności. W efekcie można początkowo zainstalować same podstawy smart home, a następnie sukcesywnie jest rozszerzać, co może być również korzystne pod względem kosztów.
Podsumowując należy stwierdzić, że inteligentny budynek to koncepcja, której zastosowanie ma na celu zarówno zwiększenie komfortu mieszkania, jak i zoptymalizowanie zużycia energii. W efekcie rozwiązania tego typu będą stawały się coraz popularniejsze, a inteligentne domy będą standardem.