Ławki miejskie to element małej architektury krajobrazu. Korzystamy z nich na co dzień, zarówno podczas odpoczynku, jak i oczekiwania, np. na autobus. Dlaczego są tak ważne w miejskiej przestrzeni publicznej?
Korzystamy wszyscy
Zwiedzanie dużych miast zaczyna się najczęściej od starówek. Stanowią one najbardziej zadbane i najbardziej wyeksponowane rejony miasta, dlatego można tam spotkać największą liczbę ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów. Ławki miejskie w tych miejscach są bardzo potrzebne. Przede wszystkim korzystamy z nich wszyscy – spędzamy tak wolny czas, odpoczywamy lub na coś czekamy. To elementy małej architektury, które są przydatne zarówno ludziom młodym, jak i starszym, bez względu na ich status społeczny, czy materialny.
Jednak na rynkach i głównych ulicach miast ławki pełną także funkcję ozdobną. Są elementem wystroju publicznej przestrzeni i w większości nawiązują do jej charakteru. To dlatego wśród zadbanych i odrestaurowanych wiekowych kamienic miast, stoją ławki klasyczne, żeliwne, najczęściej z drewnianymi elementami. Tworzy to spójny krajobraz miejski, który zachęca, by miejsce odwiedzać i spędzać w nim czas.
Ławki miejskie jako część projektu upiększania miast
Każdy kolejny rok przynosi zmiany w poszczególnych miastach. Obecne czasy wymagają na zarządzających nimi ludziach to, by zmierzali w kierunku, który będzie dobry i dla mieszkańców i dla środowiska. To dlatego powstaje coraz więcej terenów zielonych i sadzi się coraz więcej drzew i krzewów. Tworzy się w ten sposób miejsca ekologiczne, które są przyjazne mieszkańcom i turystom. Trudno jednak wyobrazić je sobie bez elementów małej architektury. Stają więc na nich ławki miejskie i ławki ogrodowe w przeróżnych wydaniach. Ławki miejskie z oparciami i bez oparć, ławki z różnego rodzaju materiałów: żeliwne, betonowe, metalowe. Tuż po oddaniu do użytku terenu zielonego – nowego parku lub skweru, ławki miejskie to najbardziej oczekiwana przez mieszkańców część inwestycji.
Ławki miejskie w częściach handlowych
Ławki miejskie są niezwykle potrzebne także w tych częściach miast, które koncentrują się na pracy i handlu. Skupiają one bardzo dużą liczbę ludzi i przydają się tam ze względów czysto praktycznych. Jednak coraz nowocześniejszy design ławek miejskich pozwala na ich użycie także w celach dekoracyjnych. Ławki mogą wówczas być elementem, który nie tylko się przydaje, ale także zdobi dane miejsce. Zestawianie ich z różnego rodzaju donicami, zwiększanie wokół nich poziomu roślinności i tworzenie swego rodzaju stref relaksu – z pewnością przyciągnie wielu użytkowników. W dodatku – ławki miejskie ulokowane w ciekawych miejscach, np. punktach z ładnym widokiem lub takich, gdzie jest cicho i spokojnie, sprzyjają także pracy. Osoby, które nie muszą na co dzień przebywać w biurze i mogą sobie pozwolić na dowolność w wyborze miejsca, z którego pracują – często są na takich ławkach widziani. Komputer i promienie słoneczne na świeżym powietrzu – to często zestaw wystarczający do uruchomienia wydajności i kreatywności.