Jesień w ogrodzie

Jesień jak wiadomo to wyjątkowa pora roku, szczególnie jak mówimy o wczesnej i pełnej kolorów. Szczęśliwi posiadacze ogrodów mają szanse jeszcze dokładniej zaobserwować uroki tego sezonu. Jesień w ogrodzie to barwne liście na drzewach zdobiące ogród bardziej niż niejedna droga dekoracja. Uroku dodają kwitnące na jesień krzewy czarnego bzu i głogu, róże, hibiskusy, dalie, cynie, astry chińskie, czy aksamitki, działając bardzo pozytywnie na nasze zmysły. Jesień bez problemu przypomni nam, czym jest piękno otaczającej nas natury i pozwoli nam zrelaksować się i wyciszyć przed nadchodzącą zimą.

Choć pogoda nie do końca nadaje się do leniwego spędzania czasu na leżaku na świeżym powietrzu, nie wyklucza oczywiście prac porządkowych, czy sadzenia. Jesień bez wątpienia kojarzy się z barwnymi wrzosami i właśnie teraz jest odpowiedni czas na zasadzenie wrzosowiska, którego efekt widoczny będzie od razu. Ciężko byłoby wyobrazić sobie jesień w ogrodzie bez tego cudnego koloru, jaki oferuje wrzos. Jeśli chcemy zadbać o wygląd ogrodu na wiosnę, powinniśmy skupić się o tej porze roku na sadzeniu roślin cebulowatych takich jak przebiśniegi, krokusy, narcyzy, hiacynty, a także drzew krzewów owocowych. Dzięki temu rośliny te zaalarmują nam, że po długiej zimie nadchodzi długo wyczekiwana wiosna.

Nie można zapomnieć, że jesień oprócz przygotowywania ogrodu do wiosny to również czas na zbieranie pielęgnowanych dotychczas plonów. Jest w czym wybierać, gdyż chodzi o warzywa korzeniowe, których używamy na co dzień – ziemniaki, cebulę, marchew, seler, a także pełne witamin jabłka, gruszki, śliwki, przepyszne orzechy laskowe i włoskie oraz szczególnie kojarzone z jesienną aurą i wykorzystywane do wielu dań – dynie. Zbieracze darów natury, czekając cały rok na jesień w ogrodzie, w końcu z satysfakcją mogą zakończyć sezon i cieszyć się z posiadania zdrowej żywności. Jest to najlepsza nagroda za włożony trud w prace ogrodnicze.

Ważna kwestią, której nie można pominąć w pracach ogrodniczych jest zabezpieczanie niektórych gatunków roślin nieodpornych na mróz, np. azalii poprzez przykrycie gałązkami świerkowymi lub słomą. Mrozu nie lubią również lilie, jukki, hibiskusy ogrodowe, różaneczniki. Dodające uroku tej niepowtarzalnej porze roku spadające liście należy grabić z trawników, aby nie dopuścić do rozwijania pleśni śniegowej, która sprawi, że po stopnieniu śniegu zastaniemy ogród raczej w niezbyt ciekawym, wręcz opłakanym stanie. Zanim temperatura spadnie poniżej zera, dobrze by było przekopać grządki i pozbyć się niechcianych chwastów.

W wolnej chwili warto pomyśleć o wykonaniu jesiennych dekoracji, których elementy na pewno zbierzemy w ogrodzie. Dynia, orzechy, kasztany, szyszki, liście na pewno pięknie wyglądać będą na każdym stole i dodadzą uroku każdemu pomieszczeniu. W końcu długie jesienne wieczory trzeba sobie umilać, a idealnie do tego nadaje się bogactwo kolorów, jakie oferuje nam jesień. Stawiając o tej porze roku na czerwień, pomarańcz, brąz na pewno znajdzie się mnóstwo inspiracji, aby udekorować szybko nadchodzący wieczór.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Target – producentem jesiennych nawozów ogrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *