Kontener na gruz czy worek typu big-bag – które z tych rozwiązań okaże się podczas budowy lub remontu lepsze? Przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań oraz wskazujemy, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania takiej decyzji.
Remonty, budowa i przebudowa domu, prace wyburzeniowe lub wykończeniowe – co je łączy? Jedną ze wspólnych cech wszystkich tych czynności jest fakt, że w ich toku generowane są spore ilości odpadów budowlanych i gruzu. W polskich miastach – między innymi w Krakowie – wywóz gruzu jest często bagatelizowany. Tymczasem standardowe worki dostarczane przez firmy zajmujące się miejską gospodarką odpadami zazwyczaj okazują się nie dość wytrzymałe do ciężkiego i posiadającego ostre krawędzie gruzu. Wyrzucenie takich odpadów do zwykłego pojemnika może skutkować nałożeniem na nas kary finansowej. Mandat grozi nam również za nieprawidłowe składowanie gruzu.
Jak uniknąć stresu i niepotrzebnych wydatków? Najskuteczniejszym sposobem jest po prostu wypożyczenie worka typu big-bag lub wynajęcie kontenera na gruz od firmy, która następnie odbierze go wraz z zawartością i sama zatroszczy się o jej legalną utylizację. Które rozwiązanie będzie jednak lepsze? Co w danym przypadku sprawdzi się lepiej – kontener czy worek typu big-bag? Wyjaśniamy to poniżej.
Wady i zalety worków na gruz typu big-bag
Worki na gruz są często bezpłatnie lub odpłatnie udostępniane przez urzędy gmin (najczęściej zajmuje się tym Referat Ochrony Środowiska) mieszkańcom przeprowadzającym remonty. Ich zaleta to niewielkie rozmiary i masa przed zapełnieniem – worek typu big-bag bez problemu można odebrać w odpowiednim urzędzie i przewieźć samochodem w odpowiednie miejsce.Na kompaktowości zalety tego rozwiązania jednak się kończą, a lista wad jest znacznie dłuższa.
Największym mankamentem jest z całą pewnością ograniczona pojemność. Najczęściej w jednym worku typu big-bag zmieści się 1 metr sześcienny odpadów (dla porównania pojemności kontenerów najczęściej zaczynają się od 6 metrów sześciennych). To ograniczenie sprawia, że worki nadają się do podstawowego remontu niewielkiego mieszkania, ale podczas bardziej zaawansowanych prac – na przykład przebudowy domu jednorodzinnego – mogą okazać się zbyt małe. Na domiar złego big-bagi udostępniane przez przedsiębiorstwa komunalne i urzędy gmin zazwyczaj można wynająć tylko raz w roku, a częstotliwość remontów i prac jest znacznie wyższa.
Czy warto zamówić kontener na gruz?
Dlatego, jeśli planujemy prace wyburzeniowe lub przebudowę obiektu, najlepiej zdecydować się na wynajęcie kontenera na gruz. W przeciwieństwie do wykonanych z tkanin polipropylenowych big-bagów, są wyprodukowane z mocnej stali, co zapewnia ich wytrzymałość nawet w kontakcie z przedmiotami o ostrych krawędziach, takich jak płytki ceramiczne czy pręty. Kontenery dostępne są w różnych wielkościach – mogą mieć nawet ponad 10 metrów sześciennych pojemności. To umożliwia ich zastosowanie nawet w przypadku sporych remontów.
Dla niektórych użytkowników wadą mogą jednak okazać się ich spore rozmiary. Jeśli powierzchnia naszej posesji jest zbyt mała lub remont odbywa się w budynku wielorodzinnym, należy zadbać o możliwość postawienia kontenera na ogólnie dostępnym terenie. Może to być pozwolenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową (w przypadku trawnika lub podwórza) oraz gminny zarząd dróg (kiedy pojemnik ma stanąć na jezdni, publicznym parkingu bądź chodniku).
Zdjęcie: Fotolia