Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię?

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym mieszkaniu. Warto więc zadbać o to, by była to komfortowa przestrzeń, w której panują odpowiednie warunki do odpoczynku i relaksu. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w żadnej sypialni i jak stworzyć w niej miłą atmosferę.

Jak urządzić sypialnię?

Możliwości wystroju sypialni są praktycznie nieograniczone. Można wybierać spośród wielu stylów i estetyk, bawić się połączeniami kolorów i wzorów lub postawić na klasyczne beże czy biele. Najważniejsze, żeby kierować się przy tym własnym gustem i stworzyć przestrzeń, w której będzie się czuło dobrze i spokojnie. Dla niektórych będzie to pomieszczenie pełne ozdób i pamiątek, dla innych natomiast lepiej się sprawdzi zupełnie minimalistyczna, elegancka aranżacja.

Poza kwestią estetyczną, należy wziąć pod uwagę również funkcjonalność tego pomieszczenia. Aby poranki przebiegały bezproblemowo, warto dobrze zaplanować układ mebli i dodatków. Trzeba zadbać o łatwy dostęp do szafy i okien oraz swobodną przestrzeń, w której można np. wykonać poranne ćwiczenia. Z tego powodu należy wybrać meble do sypialni, które będą odpowiedniej wielkości.

Jakie łóżko do sypialni wybrać?

Łóżko to główny element każdej sypialni. Należy dobrać je tak, aby pasowało do stylu pomieszczenia, ale także zapewniało komfortowy sen. Jego wielkość powinna być dopasowana do metrażu, jakim się dysponuje. Jeśli potrzebuje się dodatkowej powierzchni do przechowywania, warto wybrać model, w którym można schować nieużywaną pościel lub ubrania. Najpopularniejsze modele ram łóżkowych są wykonane z drewna, sklejki drewnianej lub metalu. Modne są także łóżka tapicerowane, które mogą być obite skórą lub tkaniną. Każde z nich można znaleźć w różnych rozmiarach i kolorach. Wybierając je należy kierować się przede wszystkim własnym gustem i potrzebami.

Szafa do sypialni

Poza łóżkiem, w każdej sypialni powinna znaleźć się szafa. W dużych pomieszczeniach można sobie pozwolić na stworzenie osobnej garderoby poprzez wydzielenie odpowiedniej przestrzeni za pomocą drzwi przesuwnych i półek montowanych na zamówienie. W większości przypadków trzeba jednak zadowolić się zwykłą szafą, a czasem nawet komodą. Takie meble mogą pełnić także funkcję dekoracyjną, szczególnie sprawdzą się w przypadku aranżacji w stylu kolonialnym. W tym wypadku idealne będą drewniane, bogato zdobione modele, jak te dostępne w salonie Meble Pyka.

Sypialnia – aranżacje

W celu stworzenia przytulnego i relaksującego klimatu w sypialni należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Poza główną lampą na środku sufitu, warto zadbać także zapewnić dodatkowe źródła światła. Dobrym rozwiązaniem są lampki nocne umieszczone na stolikach po obu stronach łóżka lub symetryczne kinkiety. Miły nastrój mogą też zapewnić LEDy przy podwieszanym suficie lub za łóżkiem.

Urządzając sypialnię należy pamiętać również o dodatkach, które sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne. Mogą to być miękkie koce, ozdobne zasłony czy duża liczba poduszek. Dobrym pomysłem jest także ozdobienie ściany nad łóżkiem – można tam powiesić plakat, obraz lub własne zdjęcia w ramkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *