Gruz – co to dokładnie jest?

Prace budowlane i remontowe przyczyniają się do wygenerowania rozmaitych odpadów. Wiele z tych pozostałości nadaje się do ponownego wykorzystania – nazywa się je wówczas czystym gruzem budowlanym. Utylizacja tego typu materiałów jest stosunkowo tania. Zwykle umieszcza się je w specjalnie przygotowanym w tym celu kontenerze. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest gruz budowlany oraz do jakich celów najczęściej się go wykorzystuje.

Czysty gruz budowlany a odpady mieszane

Do czystego gruzu budowlanego zalicza się szereg tworzyw. Dotyczy to w szczególności różnego rodzaju elementów betonowych (np. słupów, fundamentów), a także tynków z sufitu i ze ścian. Gruzem budowlanym są również pozostałości po ceramicznych płytkach i dachówkach, armaturze łazienkowej, a także piasek i czystą ziemię. Tego typu materiały przed ponownym wykorzystaniem zwykle poddaje się kruszeniu lub przesiewaniu. Dzięki temu zyskuje się solidny fundament dla rozmaitych budynków. Za wywóz gruzu ze względu na możliwość utylizacji tego materiału płaci się stosunkowo niewiele.

Podczas prac budowlanych i remontowych powstają także tzw. odpady mieszane, których nie można ponownie wykorzystać. Zalicza się do nich głównie suporeksy, płyty kartonowo-gipsowe, białe i szare cegły, a także plastiki, meble i elektrośmieci. Tego rodzaju tworzywa charakteryzują się relatywnie niską wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego nie nadają się do ponownego zastosowania w charakterze materiałów wchodzących w skład fundamentów.

Wszechstronne zastosowanie gruzu budowlanego

Gruz budowlany znajduje zastosowanie przy realizacji różnych prac budowlanych oraz remontowych. Świetnie sprawdza się on jako solidne wsparcie dla fundamentów oraz materiał pod różnego rodzaju wylewki. Na tym jednak nie kończą się bynajmniej możliwości jego zastosowania. Za pomocą czystego gruzu budowlanego wykonuje się również odwodnienie gruntu wokół podpiwniczonych budynków. Tworzywo to doskonale nadaje się także do utwardzania dróg.

Co można zrobić z niepotrzebnym gruzem budowlanym?

Czasem zdarza się, że właściciele nowo postawionych bądź wyremontowanych budynków nie widzą już możliwości ponownego wykorzystania gruzu budowlanego w najbliższym czasie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług renomowanych firm, takich jak Martrans. Tego typu przedsiębiorstwa zajmują się przewożeniem gruzu w odpowiednio przystosowane do jego składowania miejsca. Przechowywane tam materiały w dużej części poddaje się rozdrobnieniu i zmieleniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *