Które drzewka i krzewy sprawdzają się najlepiej jako ozdoba ogrodu?

Planujesz uprawiać przydomowy ogród? Nie wiesz, od czego zacząć i na jakie rośliny się zdecydować? Niestety, nie wszystkim drzewom i krzewom będą odpowiadały takie warunki. Niektóre wymagają nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale przede wszystkim dobrej i żyznej gleby. Które rośliny będą dobrze rosły w przydomowym ogrodzie? Jak o nie dbać, aby posesja wyglądała pięknie? O tym w poniższym artykule.

Drzewka i krzewy ozdobne

Planując ogród i wybierając do niego rośliny, większość osób stawia na estetykę. Idealnie sprawdzą się zatem rośliny ozdobne. Wśród najczęściej wybieranych kwitnących krzewów znajdują się:

  • forsycja,
  • hortensja,
  • bez

Wiele osób decyduje się także na krzewy i drzewa owocowe, które poza pięknym wyglądem wzbogacają ogród owocami sezonowymi. Jeśli zależy Ci zatem zarówno na estetyce, jak i własnej uprawie, możesz zdecydować się na maliny, brzoskwinie i nektaryny, aronię, wiśnie, porzeczki, agrest i wiele innych roślin owocowych. Należy jednak pamiętać, że drzewa i krzewy tego typu wymagają właściwej pielęgnacji. Aby bogato obrodziły, należy stosować nawozy i odżywki dla drzewek i krzewów owocowych.

Jak pielęgnować drzewa i krzewy ogrodowe?

Jak już wspomniano, drzewa i krzewy ogrodowe wymagają szczególnej pielęgnacji. Należy zatem wiedzieć, na jakich glebach rosną najlepiej i jakie warunki będą dla nich odpowiednie. O to, jak dbać o poszczególne gatunki można zapytać między innymi w Szkółce drzew i krzewów Karoliny Wyrzykowskiej.

Większość roślin ogrodowych wymaga stałego dostępu do światła słonecznego. To dzięki nim krzewy i drzewa kwitną, a później rodzą zdrowe i piękne owoce. Przed posadzeniem drzew i krzewów należy zatem zastanowić się, czy wybrane miejsce będzie dla nich odpowiednie. Ważna jest także gleba, na której będą sadzone. Większość drzew i krzewów lubi te same warunki.

O rośliny ogrodowe należy przede wszystkim dbać. Wśród podstawowych sposobów pielęgnacji znajdują się:

  • podlewanie,
  • nawożenie,
  • przycinanie,
  • ochrona przed szkodnikami,
  • ochrona przed mrozem.

Najlepiej zdecydować się na sadzonki roślin wieloletnich. Niektóre krzewy i drzewa z tych gatunków obficie obrastają owocami dopiero w drugim lub trzecim sezonie. Rośliny te można uprawiać w ogrodzie przez długi czas. Po kilku latach rozrastają się i wzbogacają posesję różnobarwnymi kwiatami, a w okresie zbiorów milionem owoców. Obecnie w sklepach ogrodniczych i szkółkach można nabyć wiele gatunków krzewów i drzew do ogrodu. Wystarczy dowiedzieć się jak o nie dbać, aby prezentowały się pięknie na Twojej posesji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *