Dlaczego ogrodzenie budowy jest takie ważne?

Każdy, kto pracował kiedyś na placu budowy zdaje sobie sprawę, że nie jest to miejsce bezpieczne dla osoby postronnej. Zagrożenia dla kogoś, kto nie jest fachowcem czyhają na każdym kroku i w każdej chwili może pojawić się tam sytuacja, z której nie będzie dobrego i bezpiecznego wyjścia. Dlatego też polskie prawo nakłada bardzo surowe kary na tych kierowników budowy, którzy nie dopilnują wszystkich formalności.

Bez odpowiedniego zabezpieczenia placu można zapomnieć o pozwoleniu na budowę. Nie jest tajemnicą, że po zapadnięciu zmroku osoby bezdomne czy dotknięte uzależnieniem lubią poszukiwać opuszczonych miejsc. Czasami są to ruiny domów, opuszczone składowiska… czy właśnie place budowy, gdzie znaleźć przecież można ciepły i przytulny zakątek. Warto jednak pamiętać o tym, że osoba postronna znajdująca się na placu budowy stwarza zagrożenie dla siebie i innych, ponieważ nie posiada stosownych upoważnień ani szkoleń. Pijany człowiek pozbawiony jest też elementarnej wyobraźni, zaczyna udowadniać, że nic nie jest mu straszne, więc będzie wspinał się na rusztowanie lub próbował włączać maszyny.

Najmniejsza szkoda stanie się wtedy, kiedy delikwenta na miejscu złapie policja – zostanie ukarany on i kierownik budowy, ale nikt nie zazna szkody. Gorzej będzie, jeżeli przypadkowy przechodzień lub sam nieupoważniony doznają jakiegoś uszczerbku na zdrowiu, wtedy też bowiem czeka nas batalia z firmami ubezpieczeniowymi i sądami właśnie.

Ogrodzenia są istotne

Samo ogrodzenie nie załatwi sprawy całkowicie – ostatecznie złodziej czy osoba, która będzie chciała się dostać na teren i tak to zrobi, dlatego właśnie wynajmuje się stróża, a on przez całą noc zaglądać będzie do różnych zakamarków placu budowy. Tym niemniej jest to już pewien rodzaj straszaka, choćby dla amatorów trunków wyskokowych.

Z tego względu nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie: niezwykle ważne jest to, abyśmy brali pod uwagę jakość kupowanych produktów i miejsce, z którego pochodzą. Dlatego też nie róbmy zakupów na portalach społecznościowych i ogłoszeniowych, gdzie oferta używanego ogrodzenia może i będzie atrakcyjna, ale na pewno nie dostaniemy w ten sposób żadnej gwarancji ani możliwości zwrotu. Oprócz tego, uszkodzone ogrodzenie może nie spełniać standardów. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie, jaka firma sprzedaje dobrej jakości ogrodzenia tymczasowe budowlane.

Zawsze bądź na bieżąco z prawem

Polskie prawo bywa bardzo restrykcyjne w kwestiach bezpieczeństwa, a ciągle wprowadzane nowelizacje wcale nie ułatwiają życia deweloperom. Z tego też względu zawsze warto zadzwonić do sklepu i dowiedzieć się, czy nie zaszły jakieś zmiany – i jak ewentualnie wdrożyć je w życie. Pracujący tam fachowcy z pewnością udzielą nam niezbędnych informacji.

Reasumując, nietrudno jest złamać przepisy, jakie wprowadza polskie państwo względem deweloperów. Właśnie dlatego musimy być tak ostrożni – konsekwencje wszystkiego poniesie co prawda kierownik budowy, ale to nasza firma będzie obciążona ewentualnymi kosztami.

Z tego też względu warto zainwestować w dobrej jakości ogrodzenie, które oddzieli naszą budowę od niepożądanych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *