Chcąc urządzić funkcjonalne, a przy tym estetyczne wnętrze, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Dzięki nim każda dostępna przestrzeń będzie wykorzystana, a najpiękniejsze elementy aranżacji będą wyeksponowane. To także dzięki nim możemy stworzyć wnętrze, w którym będziemy się czuć komfortowo i w którym wszystko będzie miało swoje miejsce.
6 zasad urządzania wnętrz
Chcąc urządzić funkcjonalne, a przy tym estetyczne wnętrze, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Dzięki nim każda dostępna przestrzeń będzie wykorzystana, a najpiękniejsze elementy aranżacji będą wyeksponowane. To także dzięki nim możemy stworzyć wnętrze, w którym będziemy się czuć komfortowo i w którym wszystko będzie miało swoje miejsce.
1. Stosuj triki powiększające optycznie przestrzeń
Często zastanawiamy się, jak to możliwe, że to samo miejsce przed metamorfozą jest ciasne i nieustawne, a po metamorfozie – pełno w nim wolnej przestrzeni. Taki efekt często jest możliwy dzięki zastosowaniu optycznych trików. Jednym z nich jest „uwolnienie” podłogi od mebli. Wiszące, zamknięte szafki i półeczki stworzą wrażenie większej dostępnej przestrzeni. Do małego pomieszczenia lepiej też wybrać lekkie meble z metalu plastiku i szkła niż przysadziste, drewniane i ciężkie szafy i szafki.
2. Wykorzystaj wielofunkcyjne meble w małym pomieszczeniu
Obecnie nawet najmniejsze wnętrze można urządzić nie tylko funkcjonalnie, ale także estetycznie. Wystarczy sięgnąć po kilka rozwiązań, które pozwalają na sprytne przechowywanie lub też wielofunkcyjność. Na przykład urządzając mały salon, warto sięgnąć po pufy z podnoszonym siedziskiem, stoliki z dodatkowymi półkami i szufladkami, kanapy ze skrzynią na pościel i półkami schowanymi w oparciach, a także krzesła z możliwością zawieszenia na ścianie.
3. Stosuj triki pomniejszające optycznie przestrzeń
Jednym z doskonałych sposobów na optyczne pomniejszenie przestrzeni jest zastosowanie na jednej ze ścian tapety w duże wzory lub też pomalowanie jednej ściany na ciemny kolor. W przeciwieństwie do małych pokoi, przestronne pomieszczenia są doskonałym miejscem do tego, by ustawić w nich duże, ciężkie, drewniane meble. Na ścianach mogą zawisnąć duże obrazy w zdobionych ramach. Tu lepiej unikać małych dekoracji czy dodatków. Nie tylko zginą w całej przestrzeni, ale także sprawią, że pomieszczenie będzie się wydawało jeszcze większe.
4. Podziel pomieszczenie na strefy
Każde pomieszczenie w mieszkaniu lub domu powinno być podzielone na strefy, jeśli chcemy, by było ono funkcjonalne. W salonie głównym punktem będzie kącik wypoczynkowy – sofa, fotele, pufy i stolik kawowy. Nad stolikiem niech zawiśnie lampa. Jeśli w salonie stoi także stół z krzesłami, to również wydzielamy tę strefę lampą – najlepiej nawiązującą stylistycznie do światła nad stolikiem. Fotel, w którym będzie się odpoczywać i który może nam służyć do czytania książek, również niech będzie oświetlony pasującą do całości wystroju lampą.
5. Zachowaj ład w aranżacji
Wchodząc do niektórych pomieszczeń, ma się wrażenie, że panuje w nich wyjątkowy porządek. Tak jakby już sama aranżacja wprowadzała tu ład. Jeśli chcemy uzyskać taki efekt, możemy to zrobić w prosty sposób. Trzeba tylko zastosować w pomieszczeniu powtarzalny akcent, wzór albo dodatek. Dobrym przykładem będzie tu powieszenie trzech obrazków jeden obok drugiego, w linii prostej, w takich samych ramkach. Mogą to być także poduszki dekoracyjne w tym samym kolorze, co na przykład lampy i zasłony. Ludzkie oko lubi symetrię i powtarzalność. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić. Nadmierne nagromadzenie powtarzających się elementów lub też ich nieumiejętne skomponowanie może wywołać efekt nudy, jednostajności, a nawet chaosu.
6. Pamiętaj o trójkącie roboczym w kuchni
Na czym polega zasada trójkąta roboczego? W kuchni mamy trzy główne strefy: przechowywania (lodówka, szafki z produktami spożywczymi), mycia (zlewozmywak, zmywarka) i gotowania (kuchenka, piekarnik). Pomiędzy jedną a drugą strefą nie powinno być większej odległości niż taka, którą jesteśmy w stanie przejść w dwóch krokach. W przypadku, gdy całą kuchnię mamy na jednej ścianie, warto pamiętać, by przy strefie przechowywania znalazł się blat do odstawienia (na przykład produktów z lodówki), a pomiędzy strefą zmywania i gotowania znalazł się blat roboczy. Więcej informacji znajdziesz na https://www.dekoportal.pl.